VAK Náchod zdraží od ledna vodu o tři procenta na 76,21 Kč/m3

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2018 vodné a stočné v průměru o tři procenta na 76,21 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl předseda představenstva vodáren Dušan Tér. 

3 min. čtení

Hlavním důvodem zdražení je podle něj potřeba získat peníze na chystanou nákladnou rekonstrukci hlavního vodovodního přivaděče z Náchodska do Hradce Králové.

Potrubí vedoucí z Teplic nad Metují na Náchodsku do Hradce Králové měří 72 kilometrů a 42 kilometrů z něj je ve správě náchodských vodáren. Náklady na postupnou opravu dožívajícího potrubí, které je součástí vodárenské soustavy východní Čechy, se odhadují na 1,7 miliardy korun. Náchodské a hradecké vodárny již dříve uvedly, že na tak velkou nadregionální investici nemají peníze a že s jejím financováním by měl pomoci stát.

Cena vodného a stočného na Náchodsku i po zdražení zůstane příští rok nejnižší mezi okresními městy hradeckého kraje. Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná rodina na Náchodsku za vodu zhruba 7510 korun, tedy o asi 220 korun více než letos. VAK Náchod zásobuje vodou asi 78.000 obyvatel okresu. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 85 Kč/m3.

VAK Náchod loni vytvořil zisk 16,5 milionu korun při tržbách 217 milionů korun. Zisk vodárny dávají na investice, dividendy nevyplácejí. Hlavními akcionáři vodáren jsou města a obce v čele s Náchodem, Novým Městem nad Metují, Hronovem, Broumovem a Teplicemi nad Metují.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme