VAK Náchod zdraží od ledna vodu o 6,2 procenta na 80,9 Kč/m3

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2019 vodné a stočné v průměru o 6,2 procenta na 80,9 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Letos je cena 76,21 Kč za metr krychlový vody.

2 min. čtení

"Důvodem zvýšení ceny je nárůst vstupních nákladů, zejména nákladů na energie, mzdy a likvidaci odpadů z čistíren odpadních vod," uvedl předseda představenstva vodáren Dušan Tér.

Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná rodina na Náchodsku za vodu zhruba 7973 korun, tedy o asi 463 korun více než letos. VAK Náchod zásobuje vodou přes 78.000 obyvatel okresu. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 85 až 88 Kč/m3.

V roce 2019 bude náchodská společnost podle Téra pokračovat v plnění plánu obnovy a oprav vodárenského majetku. Do oprav chce vložit téměř 54 milionů korun a na investice hodlá dát asi 64 milionů korun. Vodárny například chystají rekonstrukce vodovodů ve Velkém Poříčí v Olšině a v Benešově u Broumova. Chtějí také udělat rekonstrukci kanalizace v Havlíčkově ulici v Novém Městě nad Metují a dobudovat kanalizaci v Benešově u Broumova.

VAK Náchod loni vytvořil zisk 16,3 milionu korun při tržbách 226 milionů korun. Většinu zisku vodárny daly na investice, na dividendy daly 742.000 korun. Dividendy firma vyplatila poprvé po 13 letech. Hlavními akcionáři vodáren jsou města a obce v čele s Náchodem, Novým Městem nad Metují, Hronovem, Broumovem a Teplicemi nad Metují.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme