VAK Náchod zdraží od ledna vodné a stočné o 4,1 procenta

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2013 vodné a stočné v průměru o 4,1 procenta na celkových 68,07 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Uvedená cena platí pro daň z přidané hodnoty 15 procent. ČTK to řekl ředitel vodáren Dušan Tér.

2 min. čtení

Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná rodina na Náchodsku za vodu zhruba o 350 korun více. VAK Náchod zásobuje vodou přes 77.000 obyvatel okresu.

Za hlavní důvody zdražení Tér vedle růstu snížené sazby DPH ze 14 na 15 procent označil růst cen vstupů, zejména energií a pohonných hmot, a zdražování poplatků. Firma podle něj také musí tvořit zdroje na plnění desetiletého plánu obnovy vodárenské infrastruktury, který spustila v roce 2009. Do ceny se negativně promítá i klesající spotřeba vody.

Cena vodného a stočného na Náchodsku patří v hradeckém kraji k nižším. Pod cenami Náchoda je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou mají už letos ceny vyšší než náchodský VAK pro příští rok.

VAK Náchod loni zahájil rozsáhlou investici Čistá Metuje za více než 200 milionů korun. Hlavní části projektu, generální oprava náchodské čističky a stavby nových kanalizací, jsou již hotové. Vše by mělo být udělané do konce června 2013. Stavbu dotuje EU.

Asi 90 procent akcií VAK vlastní obce, hlavními akcionáři jsou Náchod a Nové Město nad Metují. Zisky podniku se od roku 2009 pohybují na úrovni necelých 30 milionů korun a jdou na investice.

Foto: Wikipedia, Kozuch, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme