VAK Náchod zdraží od ledna vodné a stočné o 1,9 procenta

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2015 vodné a stočné v průměru o 1,9 procenta na celkových 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl člen představenstva vodáren a náchodský starosta Jan Birke.

2 min. čtení

Důvodem zvýšení ceny je potřeba firmy získat peníze na investice do obnovy a výstavby vodovodů a kanalizací. Birke připomněl, že firma veškeré zisky investuje a dividendy nevyplácí.

Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná rodina na Náchodsku za vodu zhruba o 180 korun více. VAK Náchod zásobuje vodou 78.000 obyvatel okresu.

Vodné a stočné na Náchodsku patří v hradeckém kraji k nižším. Pod náchodskými cenami je z okresních měst jen VAK Trutnov, který pro příští rok zvyšuje cenu o 9,3 procenta na 69,61 koruny za metr krychlový vody. Naopak nejvyšší cenu z okresních měst mají vodárny v Hradci Králové, od nichž metr krychlový vody příští rok v průměru zdraží o 2,9 procenta na 93,84 koruny.

VAK Náchod měl letos v plánu investice za 106 milionů korun, jednou z hlavních byla výstavba kanalizace ve Zbečníku. Loni firma dokončila dva a půl roku trvající investici za čtvrt miliardy korun do rekonstrukce čističky odpadních vod v Náchodě a stavby nových kanalizací. Šlo o největší stavbu v novodobé historii firmy. Loňské tržby firmy činily 207 milionů korun, zisk byl 23,4 milionu korun. Asi 90 procent akcií VAK vlastní obce v čele s Náchodem a Novým Městem nad Metují.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme