VAK Náchod loni zvedla tržby i zisk a investovala 85 mil. Kč

Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod loni zvedla tržby o tři procenta na 213 milionů korun a zisk o 2,5 procenta na 24 milionů korun. Investice společnost zopakovala na úrovni 85 milionů korun. Hlavní investicí bylo zahájení stavby nové kanalizace ve Zbečníku. Firma to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.

3 min. čtení

VAK Náchod zásobuje vodou 78.000 obyvatel okresu. Asi 90 procent jeho akcií vlastní obce v čele s Náchodem a Novým Městem nad Metují.

Na investice podnik používá i své zisky, dividendy akcionářům nevyplácí. O použití loňského zisku rozhodne valná hromada v polovině června, přičemž z návrhu na rozdělení zisku vyplývá, že po přídělu do sociálního fondu a fondu odměn půjde na investice 22 milionů korun.

Letos vodárny plánují vytvoření hrubého zisku 22 milionů korun a investice za 81 milionů korun
. Největší investicí bude dokončení stavby kanalizace ve Zbečníku, která přijde na 41,7 milionu korun bez DPH. Oproti odhadované ceně v projektu cena po loni vyhodnocené soutěži klesla asi o 35 milionů korun. Kanalizaci staví firma VCES ve sdružení s firmou Eurovia CS a vodárny na ni získaly evropskou dotaci z operačního programu Životní prostředí.

Vodárny zaměstnávají 155 lidí, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o 4,5 procenta na 28.913 korun
. Na odměnách členům představenstva a dozorčí rady vodárny loni vyplatily 964.000 korun, zatímco v roce 2013 odměny nevyplácely. Představenstvo a dozorčí rada mají celkem osm členů.

Pro letošní rok společnost zdražila vodné a stočné v průměru o 1,9 procenta na celkových 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Cena vodného a stočného na Náchodsku patří v hradeckém kraji k nižším. Pod cenami Náchoda je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou mají ceny vyšší.
 

Foto: Wikipedia, Kozuch, licence

Doporučujeme