VAK Náchod zásobuje vodou 78.000 obyvatel okresu. Asi 90 procent jeho akcií vlastní obce v čele s Náchodem a Novým Městem nad Metují.
Na investice podnik používá i své zisky, dividendy akcionářům nevyplácí. O použití loňského zisku rozhodne valná hromada v polovině června, přičemž z návrhu na rozdělení zisku vyplývá, že po přídělu do sociálního fondu a fondu odměn půjde na investice 22 milionů korun.
Letos vodárny plánují vytvoření hrubého zisku 22 milionů korun a investice za 81 milionů korun. Největší investicí bude dokončení stavby kanalizace ve Zbečníku, která přijde na 41,7 milionu korun bez DPH. Oproti odhadované ceně v projektu cena po loni vyhodnocené soutěži klesla asi o 35 milionů korun. Kanalizaci staví firma VCES ve sdružení s firmou Eurovia CS a vodárny na ni získaly evropskou dotaci z operačního programu Životní prostředí.
Vodárny zaměstnávají 155 lidí, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o 4,5 procenta na 28.913 korun. Na odměnách členům představenstva a dozorčí rady vodárny loni vyplatily 964.000 korun, zatímco v roce 2013 odměny nevyplácely. Představenstvo a dozorčí rada mají celkem osm členů.
Pro letošní rok společnost zdražila vodné a stočné v průměru o 1,9 procenta na celkových 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Cena vodného a stočného na Náchodsku patří v hradeckém kraji k nižším. Pod cenami Náchoda je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou mají ceny vyšší.
Foto: Wikipedia, Kozuch, licence