VAK Náchod loni vytvořil zisk 14,6 miliard korun, dá jej na investice

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 70.000 obyvatel, loni vytvořila zisk 14,6 milionu korun po 15,1 milionu korun v roce 2018. Většinu zisku ve výši 12,2 milionu korun chtějí dát vodárny na investice. Na dividendy by mělo jít 742.583 korun, tedy jedna koruna na akcii. Zbytek zisku chtějí vodárny dát do sociálního fondu a do fondu odměn. 

4 min. čtení

O rozdělení zisku rozhodne valná hromada 19. června, uvedla firma ve svém webu.

Loňský rok byl podle předsedy představenstva vodáren Dušana Téra šestým v řadě s mimořádným suchem a vysokými letními teplotami. "Ani za této situace jsme nemuseli regulovat spotřebu, dokázali jsme pokrýt zvýšené letní odběry a udrželi kvalitu pitné vody," uvedl Tér ve výroční zprávě. Dodávky vody odběratelům vodárny loni zvýšily o 1,4 procenta na 3,59 milionu metrů krychlových.

Tržby vodáren loni vzrostly o 2,2 procenta na 240 milionů korun. Ve vyšších výnosech se projevilo kromě zvýšení prodeje vody i zdražení vodného a stočného o 6,2 procenta na 80,9 koruny za metr krychlový vody. V celé ČR byla loni průměrná cena vodného a stočného na úrovni 88 až 90 Kč/m3.

Loni investice vodáren klesly na 68 milionů korun z 85 milionů korun v roce 2018. Hlavními stavbami byla loni obnova kanalizace v Novém Městě nad Metují, stavba věžového vodojemu v Pavlišově a dobudování splaškové kanalizace v Broumově. Letos chtějí vodárny investovat 65 milionů korun. Většinu investic firma platí z vlastních zdrojů.

Zásadním investičním projektem vodáren pro následující léta je rekonstrukce hlavního vodovodního přivaděče z Náchodska do Hradce Králové. Potrubí vedoucí z Teplic nad Metují do Hradce Králové měří 72 kilometrů a 42 kilometrů z něj je ve správě náchodských vodáren. Náklady na postupnou opravu dožívajícího potrubí, které je součástí vodárenské soustavy východní Čechy, se odhadují na 1,7 miliardy korun. S financováním opravy pomůže stát.

Vodárny mají 1480 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o 7,7 procenta na 34.184 korun.

Hlavními vlastníky VAK Náchod jsou města a obce s celkovým podílem asi 90 procent. Jsou jimi Náchod, Nové Město nad Metují, Hronov, Broumov a Teplice nad Metují.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme