O rozdělení zisku rozhodne valná hromada 19. června, uvedla firma ve svém webu.
Loňský rok byl podle předsedy představenstva vodáren Dušana Téra šestým v řadě s mimořádným suchem a vysokými letními teplotami. "Ani za této situace jsme nemuseli regulovat spotřebu, dokázali jsme pokrýt zvýšené letní odběry a udrželi kvalitu pitné vody," uvedl Tér ve výroční zprávě. Dodávky vody odběratelům vodárny loni zvýšily o 1,4 procenta na 3,59 milionu metrů krychlových.
Tržby vodáren loni vzrostly o 2,2 procenta na 240 milionů korun. Ve vyšších výnosech se projevilo kromě zvýšení prodeje vody i zdražení vodného a stočného o 6,2 procenta na 80,9 koruny za metr krychlový vody. V celé ČR byla loni průměrná cena vodného a stočného na úrovni 88 až 90 Kč/m3.
Loni investice vodáren klesly na 68 milionů korun z 85 milionů korun v roce 2018. Hlavními stavbami byla loni obnova kanalizace v Novém Městě nad Metují, stavba věžového vodojemu v Pavlišově a dobudování splaškové kanalizace v Broumově. Letos chtějí vodárny investovat 65 milionů korun. Většinu investic firma platí z vlastních zdrojů.
Zásadním investičním projektem vodáren pro následující léta je rekonstrukce hlavního vodovodního přivaděče z Náchodska do Hradce Králové. Potrubí vedoucí z Teplic nad Metují do Hradce Králové měří 72 kilometrů a 42 kilometrů z něj je ve správě náchodských vodáren. Náklady na postupnou opravu dožívajícího potrubí, které je součástí vodárenské soustavy východní Čechy, se odhadují na 1,7 miliardy korun. S financováním opravy pomůže stát.
Vodárny mají 1480 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o 7,7 procenta na 34.184 korun.
Hlavními vlastníky VAK Náchod jsou města a obce s celkovým podílem asi 90 procent. Jsou jimi Náchod, Nové Město nad Metují, Hronov, Broumov a Teplice nad Metují.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK