VAK Náchod investuje do čitění odpadních vod čtvrt miliardy Kč

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) investuje 255 milionů korun do opravy náchodské čistírny odpadních vod a do výstavby nových kanalizací. Stavbu hlavních částí projektu firma již zahájila v minulých měsících.

3 min. čtení

Vše by mělo být hotové do konce června roku 2013. Stavbu částkou 136 milionů korun dotuje Evropská unie. ČTK o tom dnes informovala stavební společnost VCES, která projekt staví.

Součástí projektu je dostavba kanalizací v těch částech Náchoda, Hronova a Velkého Poříčí, které dosud nejsou napojeny na centrální kanalizační sběrač končící v čističce v Náchodě-Bracci. Čistička současně projde generální rekonstrukcí a modernizací.

Přes plánované snížení kapacity čističky o 30 procent bude zařízení stále disponovat dostatečnou rezervou k napojení dalších lokalit. Podle předsedy představenstva vodáren Dušana Téra se na čističku budou moci v budoucnu napojit například Zbečník, Žďárky, Jizbice, Vysokov, Lipí či další stavební a průmyslové plochy v Náchodě a Hronově.

Rekonstrukci čistírny stavbaři provedou za provozu, vždy s vyřazením jedné ze dvou linek. "V průběhu přepojování objektů dojde ke krátkodobému vyřazení procesu čištění. Vše bude včas a řádně plánováno tak, aby dopad na životní prostředí byl vždy minimální," uvedl ředitel firmy VCES Miloš Emmer.

Vodárenské firmy v hradeckém kraji v minulých letech daly do zlepšení čistoty odpadních vod stamiliony korun. Největším vodárenským projektem v regionu byl projekt Cidlina na Jičínsku. Investici za asi 665 milionů korun do kanalizací a čistíren tam Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín dokončila v roce 2009. Ve stejném roce Vodovody a kanalizace Trutnov ukončily půlmiliardovou investici do výstavby kanalizací a čištění odpadních vod na Trutnovsku Čistá horní Úpa. Město Vrchlabí loni zakončilo projekt Čisté horní Labe za asi 600 milionů korun.

Foto: Wikipedie, Kozuch, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme