VAK Náchod investuje 190 milionů do vodojemů a obnovy vodárenské soustavy

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) investuje 189,5 milionu korun do výstavby vodojemu v Náchodě a rekonstrukce náchodské části Východočeské vodárenské soustavy. Stavba významně zvýší stabilitu dodávek vody pro Náchod a pro Hradecko. Začala po šesti letech příprav v únoru, hotová by měla být na podzim roku 2022. 

6 min. čtení

Ze 70 procent by měla náklady uhradit dotace od ministerstva zemědělství. ČTK to řekl předseda představenstva vodáren Dušan Tér. Vodárny současně připravují další etapu rekonstrukce soustavy za asi 400 milionů korun.

Hlavní částí projektu je stavba vodojemu Branka III v Náchodě o objemu 5000 metrů krychlových. Stavbaři k němu také vybudují nový přivaděč o délce 1,3 kilometru, jehož trasa již bude reagovat na stavbu budoucího obchvatu Náchoda. Vodojem i přivaděč by měly přijít na asi 84 milionů korun.
"Nový vodojem zajistí dostatek vody pro Hradecko či Českou Skalici a při haváriích z něj bude zajištěna voda i pro Náchod," řekl Tér.

Stavbaři dále zrekonstruují vodojem v Teplicích nad Metují o objemu 3000 metrů krychlových, připojí na soustavu další zdroj vody v prameništi Na Plachtách u Police nad Metují a opraví tamní malou vodní elektrárnu. Rekonstrukcí projdou vodní zdroje v Bezděkově nad Metují a v Petrovičkách. Dodavatelem stavební části je společnost VCES, technologie dodá firma KUNST. "Jedná se o jednu z nejvýznamnějších investic do vodárenských soustav v současnosti," uvedl starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Východočeská vodárenská soustava vznikla v minulých desetiletích a převádí kvalitní vodu z Polické křídové pánve na Náchodsku na Hradecko, kde je vody nedostatek. Soustava s Hradeckem a Náchodskem propojuje i vodárny v Pardubicích a v Chrudimi. Potrubí zásobuje pitnou vodou zhruba půl milionů lidí. Klíčová je rekonstrukce 72 kilometrů dlouhého přivaděče vody mezi Teplicemi nad Metují a Hradcem Králové s odhadovanými náklady 1,7 miliardy korun. Z toho 42 kilometrů potrubí patří VAKu Náchod. S postupnou rekonstrukcí mají pomoci dotace od státu.

Náchodské vodárny již připravují druhou etapu rekonstrukce soustavy. Půjde především o výměnu potrubí v délce 16 kilometrů na nejstarším úseku soustavy mezi Bezděkovem nad Metují a Vysokovem u Náchoda ze začátku 80. let minulého století. "Součástí druhé etapy bude i rozšíření vodojemu ve Vysoké Srbské. Se stavbou bychom chtěli začít do dvou let," řekl Tér.

Na obnově soustavy a zvýšení její kapacity pracují i Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Loni Hradečtí zahájili investici za 46,9 milionu korun do zvýšení kapacity úpravny vody z řeky Orlice o dvě třetiny. V příštích pěti letech hradecké vodárny plánují výměnu téměř tří kilometrů potrubí soustavy.

Východočeská vodárenská soustava byla dokončena v 90. letech minulého století a umožňuje převádět vodu z míst jejího přebytku na Náchodsku a ze zdrojů na Chrudimsku do míst jejího nedostatku na Hradecku a Pardubicku. Nejstarší části potrubí jsou staré téměř 50 let. Soustava má i významnou úlohu při haváriích. Důležitost soustavy vzrostla v současných dobách sucha.

Foto: Wikipedia, Kozuch, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme