VAK Náchod zásobuje vodou 78.000 obyvatel okresu, jako hlavními vlastníky jsou města.
Součástí projektu je několik staveb. Vodárny chtějí především rekonstruovat 16,5 kilometru dlouhou část potrubí hlavního přivaděče o průměru půl metru, kterým proudí voda z Polické křídové pánve do Náchoda a dál na Hradecko. Jde o nejstarší úsek přivaděče mezi Vysokou Srbskou a Náchodem. Dalšími důležitými stavbami budou vodojem o objemu 5000 metrů krychlových v Náchodě a ztrojnásobení objemu vodojemu ve Vysoké Srbské na 4500 metrů krychlových.
"Projekt má velký nadregionální význam. Zajistí jistotu a stabilitu dodávek vody pro Náchod, Nové Město nad Metují a Českou Skalici," uvedl Tér. V budoucnu se díky této investici bude moci na soustavu náchodských vodáren napojit i Červený Kostelec, který má nyní vlastní vodárenskou soustavu.
Zvýší se i jistota dodávek pro hradecké vodárny, které nemají dostatek vlastních zdrojů vody a vodu z Náchoda tradičně kupují. Přivaděč vybudovaný před desítkami let je součástí Vodárenské soustavy východní Čechy, která propojuje Náchodsko, Hradecko, Pardubicko a Chrudimsko.
Jako první by se měl začít stavět vodojem pro dvacetitisícový Náchod, který by také v době rekonstrukce přivaděče dokázal vykrývat případné přerušení dodávek. "Nyní má Náchod ve vodojemech zásobu vody na 1,2 dne, v budoucnu by to měly být téměř tři dny," řekl Tér.
Hlavním zdrojem financování projektu by měly být dotace od státu a z EU. Menší část by měly tvořit vlastní zdroje vodáren. Vlastní stavební práce na prvních objektech by mohly podle Téra začít v roce 2018 a vše by mohlo být hotové do roku 2026. Na přípravě stavby a získání dotací budou vodárny podle dnes podepsané smlouvy spolupracovat s projektovou a poradenskou společností Dabona.
Loni vodárny do staveb investovaly 79 milionů korun, dalších deset milionů korun daly do strojních investic. Hlavními akcemi loni bylo dokončení kanalizace ve Zbečníku a výstavba nového provozního střediska v Broumově. Na investice firma dává i své zisky, dividendy nevyplácí. Loni zisk vodáren činil 23 milionů korun při tržbách 218 milionů korun.
Pro letošek společnost ceny vodného a stočného nechala stejné jako v roce 2015 na celkových 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Cena vodného a stočného na Náchodsku patří v hradeckém kraji k nižším. Levnější je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou mají ceny vyšší.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK