VAK Náchod chystá investici půl miliardy do vodojemů a přivaděče

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) začala připravovat investici až půl miliardy korun do rozšíření vodojemů a rekonstrukce hlavního vodovodního přivaděče. Stavba by měla významně zvýšit stabilitu dodávek vody pro Náchodsko a také pro Hradecko. ČTK to řekl ředitel vodáren Dušan Tér.

5 min. čtení

VAK Náchod zásobuje vodou 78.000 obyvatel okresu, jako hlavními vlastníky jsou města.

Součástí projektu je několik staveb. Vodárny chtějí především rekonstruovat 16,5 kilometru dlouhou část potrubí hlavního přivaděče o průměru půl metru, kterým proudí voda z Polické křídové pánve do Náchoda a dál na Hradecko. Jde o nejstarší úsek přivaděče mezi Vysokou Srbskou a Náchodem. Dalšími důležitými stavbami budou vodojem o objemu 5000 metrů krychlových v Náchodě a ztrojnásobení objemu vodojemu ve Vysoké Srbské na 4500 metrů krychlových.

"Projekt má velký nadregionální význam. Zajistí jistotu a stabilitu dodávek vody pro Náchod, Nové Město nad Metují a Českou Skalici," uvedl Tér. V budoucnu se díky této investici bude moci na soustavu náchodských vodáren napojit i Červený Kostelec, který má nyní vlastní vodárenskou soustavu.

Zvýší se i jistota dodávek pro hradecké vodárny, které nemají dostatek vlastních zdrojů vody a vodu z Náchoda tradičně kupují. Přivaděč vybudovaný před desítkami let je součástí Vodárenské soustavy východní Čechy, která propojuje Náchodsko, Hradecko, Pardubicko a Chrudimsko.

Jako první by se měl začít stavět vodojem pro dvacetitisícový Náchod, který by také v době rekonstrukce přivaděče dokázal vykrývat případné přerušení dodávek.
"Nyní má Náchod ve vodojemech zásobu vody na 1,2 dne, v budoucnu by to měly být téměř tři dny," řekl Tér.

Hlavním zdrojem financování projektu by měly být dotace od státu a z EU. Menší část by měly tvořit vlastní zdroje vodáren. Vlastní stavební práce na prvních objektech by mohly podle Téra začít v roce 2018 a vše by mohlo být hotové do roku 2026. Na přípravě stavby a získání dotací budou vodárny podle dnes podepsané smlouvy spolupracovat s projektovou a poradenskou společností Dabona.

Loni vodárny do staveb investovaly 79 milionů korun, dalších deset milionů korun daly do strojních investic.
Hlavními akcemi loni bylo dokončení kanalizace ve Zbečníku a výstavba nového provozního střediska v Broumově. Na investice firma dává i své zisky, dividendy nevyplácí. Loni zisk vodáren činil 23 milionů korun při tržbách 218 milionů korun.

Pro letošek společnost ceny vodného a stočného nechala stejné jako v roce 2015 na celkových 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Cena vodného a stočného na Náchodsku patří v hradeckém kraji k nižším. Levnější je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou mají ceny vyšší.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme