VAK Náchod chce letos investovat dosud nejvyšších 174 mil. Kč

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) chce letos investovat 174 milionů korun, což by bylo nejvíce v její dosavadní historii. Hlavní část investic půjde do projektu generální opravy náchodské čistírny odpadních vod a do stavby kanalizací. Loni podnik investoval 106 milionů korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.

2 min. čtení

Projekt opravy náchodské čističky a nových kanalizací by měl být hotový do poloviny roku 2013. Stavbu částkou 136 milionů korun dotuje EU. Součástí projektu je i dostavba kanalizací v těch částech Náchoda, Hronova a Velkého Poříčí, které dosud nebyly napojené na centrální kanalizační sběrač končící v čističce v Náchodě-Bražci. Podnik také letos začal se stavbou kanalizace v Teplicích nad Metují.

VAK Náchod, který zásobuje vodou přes 77.000 obyvatel okresu, používá na investice i své zisky. Ty se od roku 2009 pohybují na úrovni necelých 30 milionů korun. Loni čistý zisk vodáren činil 26,7 milionu korun, letos podnik plánuje hrubý zisk na úrovni 30 milionů Kč. Výnosy podniku se v posledních třech letech pohybují kolem 225 milionů korun.

VAK letos od 1. ledna zdražil vodné a stočné v průměru o devět procent na celkových 65,36 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Cena patří v hradeckém kraji k nižším. Pod cenami Náchoda je pravidelně VAK Trutnov, vyšší ceny mají vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou.

Asi 90 procent akcií VAK Náchod vlastní obce, hlavními akcionáři jsou Náchod a Nové Město nad Metují.

Foto: www.vakna.cz


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme