VAK Náchod chce investovat 78 milionů korun, nejvíc do ČOV v Teplicích

Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod hodlá letos investovat do staveb vodárenské infrastruktury asi 78 milionů korun. Na investice chce použít i loňských zisk, který činil 22,6 milionu korun. Hlavní letošní investicí bude zahájení rekonstrukce čistírny odpadních vod v Teplicích nad Metují. 

3 min. čtení

ČTK to řekl ředitel společnosti Dušan Tér. VAK Náchod zásobuje vodou 78.000 obyvatel okresu. Asi 90 procent jeho akcií vlastní obce v čele s Náchodem a Novým Městem nad Metují.

Podnik bude také letos pracovat na rekonstrukci objektů na páteřním přivaděči vody mezi Teplicemi nad Metují a Bohuslavicemi. Do fáze územního řízení chce podnik letos připravit stavbu nového vodojemu o objemu 5000 metrů krychlových v Náchodě, který se v budoucnu stane významným zařízením pro stabilizaci dodávek vody pro jednadvacetitisícové město.

Loni vodárny do staveb investovaly 79 milionů korun, dalších deset milionů korun daly do strojních investic. Hlavními akcemi loni bylo dokončení kanalizace ve Zbečníku a výstavba nového provozního střediska v Broumově. I loni firma na investice použila zisk předchozího roku 2014, který činil 24 milionů korun.

Zisky na investice firma dává pravidelně, dividendy akcionářům nevyplácí. Použití loňského zisku by měla schválit valná hromada 23. června. Letos vodárny, které mají 150 zaměstnanců, plánují vytvoření hrubého zisku nejméně 16 milionů korun. Tržby vodárnám loni vzrostly o dvě procenta na 218 milionů korun.

Pro letošek společnost ceny vodného a stočného nechala stejné jako v roce 2015 na celkových 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Cena vodného a stočného na Náchodsku patří v hradeckém kraji k nižším. Levnější je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou mají ceny vyšší.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme