VaK Kroměříž loni vzrostl zisk na 20,6 milionu korun, zvýšily se i výnosy

Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázaly čistý zisk téměř 20,6 milionu korun, meziročně byl o 9,3 milionu korun vyšší. Podniku vzrostly také celkové výnosy, z předloňských 342,8 milionu korun na více než 367,9 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách společnosti, která zásobuje pitnou vodou více než 100.000 obyvatel regionu.

5 min. čtení

Na čtvrtek 19. května je naplánována valná hromada podniku, která rozhodne o rozdělení zisku. Necelých 8,6 milionu korun by měli získat akcionáři, další peníze zřejmě poputují do investičního, sociálního a rezervního fondu a členům představenstva a dozorčí rady.

Firma loni zaznamenala meziročně vyšší objem prodané pitné vody. Zatímco v roce 2020 jí od VaK Kroměříž nakoupili odběratelé 4,201 milionu metrů krychlových, loni to bylo 4,308 milionu. Společnost v roce 2021 také odvedla 5,016 milionu metrů krychlových odpadní vody, předloni to bylo 4,910 milionu.

Podle předsedy představenstva Ladislava Lejsala také loni zasáhla do provozu společnosti pandemie covidu-19, mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví a povinné testování zaměstnanců. "V závěru roku nás výrazně potrápil energetický trh při nákupu elektřiny na rok 2022, kdy cena elektřiny vystřelila do částek, které nepamatujeme, a výrazně se promítne do hospodaření společnosti v následujících letech," uvedl ve výroční zprávě Lejsal.

Na nové investice loni VaK Kroměříž vynaložily z vlastních zdrojů, dotací a úvěrů téměř 136,7 milionu korun, tedy zhruba o 32,5 milionu korun méně než v roce 2020. Do odkanalizování Prusinovic loni firma investovala přes 58,9 milionu korun, do výstavby kanalizace a čistírny odpadních vod v Podhradní Lhotě asi 51,8 milionu korun.

Pro letošek podnik plánuje investovat do zkapacitnění vodovodního přivaděče z vodojemu v holešovské místní části Žopy do vodojemu v Bystřici pod Hostýnem. Práce za 114,2 milionu korun by měly skončit v létě příštího roku. Na dalších sedm milionů korun přijde druhá etapa rekonstrukce čerpací stanice v Holešově, 3,9 milionu korun by měla stát první etapa úprav kalového hospodářství v čistírně odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem. Ceny jsou uvedeny bez DPH. Společnost k financování investic využívá dotace a úvěry.

Pro VaK Kroměříž loni pracovalo v průměru 187 lidí, tedy stejný počet jako v roce 2020. Firma zákazníkům loni účtovala za vodné a stočné 83,27 koruny za metr krychlový vody, letos cena vzrostla na 88,11 koruny. Pro letošek očekává podnik celkové výnosy 363,3 milionu a zisk po zdanění pět milionů korun.

Většinu akcií drží ve VaK Kroměříž města a obce. Jejich podíl na základním kapitálu společnosti, který přesahuje 780,7 milionu korun, činil ke konci loňského roku 94,07 procenta. Největším akcionářem firmy je s 46,20 procenta Kroměříž, dalšími akciemi disponují Holešov, Hulín, Bystřice pod Hostýnem, Morkovice-Slížany, Dřínov, Chropyně a Kvasice.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme