VaK Karlovy Vary navýšil mezoročně zisk o 4,1 mil. Kč na 27,8 mil. Kč

Společnosti Vodárny a kanalizace Karlovy Vary (VaK) loni stoupl meziročně zisk o 4,1 milionu na více než 27,8 milionu korun. A to přes trvající pokles příjmů za vodné a stočné u domácností. Tento propad se společnosti VaK podařilo eliminovat realizací technologických i stavebních zakázek.

4 min. čtení

Tržby za prodej zboží, vlastních výrobků a služeb vloni VaK vzrostly přibližně o 1,6 milionu na 659 milionů korun. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve výroční zprávě společnosti.

VaK musel loni růst cen nákladů a očekávaný pokles v odběru vody opět kompenzovat zdražením cen za vodné a stočné.
Vodohospodářské sdružení měst a obcí ze západních Čech (VSOZČ), jehož zařízení VaK provozovaly, proto schválilo zvýšení poplatků oproti roku 2010. Průměrná cena tak stoupla o 3,47 koruny na zhruba 61,44 koruny za jeden metr krychlový. Vloni VaK vyrobil 13,9 milionu metrů krychlových vody, meziročně zhruba o 700.000 metrů krychlových méně.

V roce 2011 investovaly VaK Karlovy Vary z vlastních prostředků a s pomocí dotací a půjček VSOZČ v severní části území do vodovodních a kanalizačních systémů kolem 77 milionů Kč. Největší akcí v Karlovarském kraji, která se dělá s podporou ministerstva zemědělství a kraje už od roku 2010, byla intenzifikace a modernizace čistírny odpadních vod Žlutice za 37 milionů korun. Projekt skončí letos. Na Tachovsku VSOZČ pak loni investovalo kolem 120 milionů korun do rozvoje veřejných vodovodů a kanalizací.

Vodárny a kanalizace Karlovy Vary provozovaly v závěru roku 2011 zařízení vodovodů a kanalizací ve vlastnictví nebo správě VSOZČ v 87 městech a obcích Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého a v jednom případě i Středočeského kraje. Staraly se i o zařízení ve čtyřech obcích a devíti lokalitách, které nebyly členy sdružení. Počet obyvatel, které VaK zásobovaly, přesáhl 184.000. Téměř poloviční balík akcií firmy (49,78 procenta) nadále vlastní francouzská společnost Suez Environnement.

Letos plánuje VSOZČ investice do rozvoje vodovodů a kanalizací z vlastních prostředků ve výši 104 milionů korun. Další peníze na projekty za přibližně 105 milionů chce získat získat z dotačních titulů a dalších finančních zdrojů. Pro letošek schválilo VSOZČ zvýšení průměrné ceny vodného a stočného z loňských 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Je to nejnižší cena, kterou vodárenské společnosti působící v regionu letos za vodné a stočné účtují.

Foto: Wikipedie, Bobak, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme