VAK Hradec zvedl zisk na 51 milionů korun, na dividendy dá 5,8 milionu korun

Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) z loňského zisku 51 milionů korun vyplatí dividendy v celkové výši 5,8 milionu korun. Na jednu akcii připadne dividenda tři koruny po loni vyplacených dvou korunách. Zbytek zisku firma po přídělu na tantiémy a do sociálního fondu dá na investice. Předloni měly vodárny zisk 45 milionů korun.

4 min. čtení

O rozdělení loňského zisku rozhodla valná hromada, řekl ČTK technický náměstek vodáren Pavel Loskot.

Dividendy firma vyplácela poprvé loni. Do té doby podíly ze zisku pobírali jen členové představenstva a dozorčí rady, kteří se převážně rekrutují z řad komunálních politiků. Letos 11 členů orgánů firmy na tantiémách dohromady dostane 1,77 milionu korun. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Provoz sítí, včetně fakturací klientům, zajišťuje společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v hradeckém regionu zásobuje pitnou vodou asi 162.000 lidí.

Celkové výkony hradeckého VAK loni vzrostly o 1,4 procenta na 250 milionů korun. Rozhodující část příjmů, a tedy i zdrojů pro investice, podnik získává z nájemného od KHP. Loni nájemné činilo 242 milionů korun. Od KHP vodárny získávají i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni VAK na dividendách od KHP přijal 16 milionů korun.

Loňské investice vodáren meziročně vzrostly o 23 procent na 227 milionů korun. "Největšími akcemi bylo připojení Předměřic nad Labem na čistírnu odpadních vod v Hradci Králové a dokončení rekonstrukce úpravny vody na řece Orlici v Hradci Králové," uvedl ředitel vodáren František Barák. Vodárny také začaly společně s firmou VAK Náchod připravovat rekonstrukci potrubí mezi Náchodem a Hradcem Králové. "Tato akce bude největší investicí budoucího desetiletí," uvedl Barák. Náklady na postupnou obnovu přivaděče vody do Hradce Králové se odhadují na více než miliardu korun.

Akcionáři také změnili složení dozorčí rady. Nově v ní zasedl starosta Nechanic Jiří Pechar, který nahradil bývalého místostarostu Chlumce nad Cidlinou Otakara Kuchaře.

Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos klienti v průměru firmě KHP platí 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody, meziročně to je o 1,6 procenta více. Průměrná cena vody v ČR je letos přibližně 83 korun za metr krychlový.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme