VAK Hradec zvedl zisk na 47 milionů korun, dividendu chce nechat jako loni

Podnik Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšil zisk o devět procent na 47,4 milionu korun. Hlavní část zisku ve výši 38 milionů korun hodlá firma investovat. Dividendu chce zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům ve výši 5,9 milionu korun. 

4 min. čtení

Zbývající tři miliony zisku by měly jít na tantiémy a do sociálního fondu. Ve výroční zprávě to uvedl předseda představenstva František Barák. O rozdělení zisku bude rozhodovat valná hromada 25. června. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

Loni VAK investoval 229 milionů korun, hlavními stavbami byly rekonstrukce filtru v hradecké úpravně vody a rekonstrukce kanalizací a vodovodů v Hradci Králové, Třebechovicích pod Orebem a v Novém Bydžově. "Od roku 2006 investovala společnost do řádné obnovy a rozvoje svého vodárenského majetku téměř tři miliardy korun," uvedl Barák. Na investice vedle vlastních zdrojů firma používá i dotace od ministerstva zemědělství a úvěry. Evropské dotace VAK nečerpá.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi. Loni zaměstnával 18 lidí. Provoz sítí, včetně fakturací klientům, dělá společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v hradeckém regionu zásobuje pitnou vodou přes 168.000 lidí.

Výnosy VAKu Hradec Králové loni vzrostly o dvě procenta na 274 milionů korun. Rozhodující část příjmů, a tedy i zdrojů pro investice, podnik získává z nájemného od KHP. Loni nájemné činilo 262 milionů korun po 252 milionech korun v roce 2018. Od KHP získává VAK Hradec i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni VAK na dividendách od KHP přijal 9,8 milionu korun.

KHP loni vytvořila při tržbách 774 milionů korun zisk 26,6 milionu korun. Firma měla 209 zaměstnanců a odběratelům prodala 7,27 milionu metrů krychlových vody, meziročně o čtyři procenta více.

Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos od 1. května klienti v průměru firmě KHP platí 97,27 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme