VAK Hradec zvedl zisk na 46 milionů korun, na dividendy dá 5,9 milionu korun

Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) z loňského zisku 46 milionů korun vyplatí dividendy v celkové výši 5,9 milionu korun. Na jednu akcii připadne dividenda tři koruny. Zbytek zisku firma po přidělení tří milionů korun na tantiémy a do sociálního fondu dá na investice. 

5 min. čtení

Předloni měly vodárny zisk 43 milionů korun a také z něj vyplatily dividendu tři koruny na akcii. O rozdělení loňského zisku včera rozhodla valná hromada. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

Na valné hromadě neprošel návrh minoritního akcionáře Pavla Kuthana, aby mezi akcionáře bylo na dividendách rozděleno z loňského zisku 42,9 milionu korun. Kuthan také neúspěšně navrhl, aby z nerozdělených zisků minulých let vodárny vyplatily mimořádné dividendy 234 milionů korun. Na účtu nerozděleného zisku firma ke konci loňského roku měla 465 milionů korun. Představenstvo vodáren uvedlo, že zisky jsou používány na investice a obnovu vodovodů a kanalizací tak, jak to nařizují zákony a nařízení řešící obnovu vodárenského majetku.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Loni zaměstnával 20 lidí, meziročně o tři méně. Provoz sítí, včetně fakturací klientům, zajišťuje společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v hradeckém regionu zásobuje pitnou vodou asi 163.000 lidí.

Celkové výnosy hradeckého VAK loni vzrostly o pět procent na 275 milionů korun. Rozhodující část příjmů, a tedy i zdrojů pro investice, podnik získává z nájemného od KHP. Loni nájemné činilo 248 milionů korun, letos by mělo dosáhnout 252 milionů korun. Od KHP získává VAK Hradec i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni VAK na dividendách od KHP přijal 13,5 milionu korun.

Letos hodlají vodárny investovat do výstavby vodárenských sítí 202 milionů korun po loňských 212 milionech korun. K nejdůležitějším stavbám patří úpravy stávajících vodovodních a kanalizačních sítí ve Smiřicích s náklady přes 33 milionů korun. Významnou stavbou v Hradci Králové je retenční stoka u Všesportovního stadionu v Malšovicích za 32 milionů korun.

"V posledních deseti letech společnost do obnovy investovala téměř 2,6 miliardy korun," uvedl ředitel vodáren František barák. Na investice vedle vlastních zdrojů firma používá i dotace od ministerstva zemědělství a komerční úvěry. Evropské dotace VAK nečerpá.

Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos klienti v průměru firmě KHP platí 98,14 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody, meziročně to je o 1,9 procenta více.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme