VAK Hradec za 116 mil. zrekonstruuje úpravnu vody z Orlice

Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dnes zahájila rekonstrukci úpravny vody z Orlice, která by měla stotisícovému městu dát jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou při jejím nedostatku z podzemních zdrojů.

4 min. čtení

Modernizace téměř 50 let staré úpravny přijde na 116 milionů korun a hotová by měla být na konci roku 2014. ČTK to řekl ředitel VAK František Barák.

"Úpravna vody z Orlice představuje alternativní zdroj vody a při jejím současném stavu již byl problém vždy vyrobit dostatek kvalitní pitné vody, a to zejména po velkých deštích, kdy voda je zakalená," řekl Barák. Hlavní část vody pro Hradec pochází z podzemních zdrojů Litá u Českého Meziříčí. Úpravnu VAK spouští na jaře a v létě, kdy má kvůli ochraně přírody omezené čerpání vody z Lité.

Kapacita úpravny po modernizaci a instalaci nové technologie zůstane na nynějších 150 litrech vody za vteřinu, což současnou roční potřebu vodáren ve výši osmi milionů metrů krychlových vody teoreticky pokrývá zhruba z jedné třetiny. Skutečný podíl vody z úpravy na dodávce do vodovodní sítě se však pohybuje kolem jedné osminy.

I po dobu rekonstrukce bude úpravna schopná vodu do sítě dodávat. Při případné výluce mohou také hradecké vodárny nakoupit vodu od vodáren v Náchodě a Pardubicích, s nimž jsou propojené takzvanou Východočeskou vodárenskou soustavou. Dodavatelem stavby je sdružení firem Úpravna Hradec v čele se stavební společností VCES.

Ve standardním provozu byla úpravna od roku 1964, do roku 1997 začala sloužit jako záložní zdroj. K vykrytí dodávek kvůli jarnímu omezení čerpání v Lité ji vodárny použily poprvé v roce 2009.

Investici do úpravy VAK hradí z vlastních zdrojů. Současně jde o největší jednotlivou investici podniku pro léta 2012 a 2013. Celkem má VAK v plánu v těchto dvou letech investovat asi 390 milionů korun.

VAK Hradec je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí v hodnotě přes 12 miliard korun a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Vlastní provoz má v nájmu společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Loni VAK vytvořil rekordní zisk 57,5 milionu korun. Dividendy podnik, který patří obcím z regionu, nevyplácí.

Foto: Wikipedie, Karelj, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme