VAK Hradec Králové měl loni rekordní zisk 60 milionů korun, většinu dá na investice

Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšila zisk na rekordních 60,1 milionu korun z předloňských 57,6 milionu korun. Většinu zisku v objemu 50 milionů korun firma dá na investice, které by letos měly dosáhnout 394 milionů korun. Rozhodli o tom akcionáři na valné hromadě. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

6 min. čtení

Na dividendách vodárny vyplatí z loňského zisku opět tři koruny na akcii, což představuje výplatu akcionářům v celkové výši 6,1 milionu korun. Zbytek zisku vodárny dají na tantiémy a do sociálního fondu.

"Ke zvýšení loňského zisku přispělo i to, že společnost převzala darem různý infrastrukturní majetek od soukromých subjektů,"
řekl ČTK ředitel vodáren Jiří Šolc. Hlavním příjmem VAK je nájemné za pronájem provozní části podniku společnosti Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi. Loni zaměstnával 21 lidí. Provoz sítí, dodávky vody a fakturace klientům zajišťuje KHP, která má provoz vodáren pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v hradeckém regionu zásobuje pitnou vodou přes 170.000 lidí.

Loni VAK zvýšil investice o šest procent na 246 milionů korun. Hlavními stavbami byly rekonstrukce kanalizací v Hradci Králové v ulicích Za Škodovkou a Labská kotlina I. Významné sumy podnik dal do rekonstrukcí vodovodních a kanalizačních sítí v Novém Bydžově, Nechanicích a Libčanech. VAK také pokračoval v důležité investici za 47 milionů korun do zvýšení kapacity hradecké úpravny vody z řeky Orlice o dvě třetiny na 250 litrů vody za vteřinu. Dokončil ji letos v květnu, čímž stotisícové město získalo větší jistotu v zásobování pitnou vodou.

Letošní výrazný nárůst investic téměř na 400 milionů korun je podle Šolce dán nedávno zahájenými dvěma velkými investicemi na Vodárenské soustavě východní Čechy. První stavbou je výměna dožilého potrubí zásobujícího vodou hlavní hradecký vodojem ve čtvrti Nový Hradec Králové. Druhou stavbou je rozšíření kapacity vodojemu v Bohuslavicích, který zásobuje vodou 16 obcí na hranici okresů Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou. Hodnota obou investic je 208 milionů korun a vodárny na ně mají od ministerstva zemědělství dotaci 164 milionů korun.

Vodárny také chtějí letos udělat sanaci potrubí z řeky Orlice na úpravnu vody v Hradci Králové. Na vodárenské soustavě plánují zvýšení kapacity vodojemu v Chlumci nad Cidlinou a obnovu potrubí vody z prameniště Litá do Hradce Králové. Vodárenská soustava východní Čechy propojuje vodárny v Náchodě, Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Soustava zásobuje pitnou vodou zhruba půl milionů lidí.

Výnosy VAK Hradec Králové loni dosáhly 295 milionů korun. Z toho nájemné od KHP činilo 275 milionů korun po 265 milionech korun v roce 2020. Od KHP získává VAK Hradec i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni VAK na dividendách od KHP přijal 3,5 milionu korun.

Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos klienti v průměru firmě KHP platí 105,44 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme