VAK Hradec Králové loni vydělal 43 miionů korun, většinu dá na investice

Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dají 34 milionů korun z loňského zisku 43,4 milionu na investice. Na dividendy půjde 5,9 milionu, tedy tři koruny na akcii. Zbytek zisku vodárny přidělí na tantiémy a do sociálního fondu. Rozhodla o tom včera valná hromada. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

6 min. čtení

Minoritní akcionář Pavel Kuthan navrhl, aby vodárny z loňského zisku daly 39 milionů korun na dividendy, tedy 20 korun na akcii. Dividendu ve výši tří korun na akcii označil za směšnou. Po schválení návrhu představenstva se o jeho návrhu nehlasovalo. Představenstvo uvedlo, že zákonnou povinností vodáren je správa a obnova vodárenských sítí, na což firma potřebuje peníze i z každoročních zisků.

Akcionáři také do představenstva a dozorčí rady zvolili nové zástupce Hradec Králové, kteří reprezentují hradeckou vládní koalici ANO, ODS a Změny pro Hradec. Novými členy představenstva se stali radní města Adam Záruba (Změna pro Hradec) a náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO). Vystřídali Rostislava Jireše a Petra Kubáta. Do dozorčí rady zasedli náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO) a radní Hradce Králové Oldřich Vlasák (ODS). Nahradili Arnošta Urbana a Petra Vošousta.

Loni VAK investoval přes 200 milionů korun, hlavními stavbami byly rekonstrukce sítí v Hradci Králové, Novém Bydžově, Smiřicích a Chlumci nad Cidlinou.
V posledních dvanácti letech VAK Hradec Králové do obnovy sítí investoval téměř 2,6 miliardy korun. Od vzniku VAK v roce 1993 investice dosáhly 3,4 miliardy. Na investice vedle vlastních zdrojů firma používá i dotace od ministerstva zemědělství a komerční úvěry. Evropské dotace VAK nečerpá.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Provoz sítí, včetně fakturací klientům, dělá společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v hradeckém regionu zásobuje pitnou vodou asi 165.000 lidí.

Tržby VAK Hradec Králové loni vzrostly o dvě procenta na 253 milionů korun. Rozhodující část příjmů, tedy i zdrojů pro investice, podnik získává z nájemného od KHP. Loni nájemné činilo 253 milionů korun po předloňských 248 milionech korun. Od KHP získává VAK Hradec i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni VAK na dividendách od KHP přijal 12,9 milionu korun.

Loni VAK oznámil, že bude chtít zvýšit svůj akcionářský podíl v KHP na 44 až 49 procent. Dostal by se tím k vyšším dividendám vyplácených KHP. Podle předsedy představenstva VAK Františka Baráka k rozhodnutí o navýšení podílu zatím nedošlo. Vše podle něj bude záviset na hospodářských výsledcích KHP, které by měly být takové, aby ze zvýšeného dividendového výnosu mohl VAK koupi akcií splácet. Barák uvedl, že rozhodnutí o navýšení podílu by mohlo padnout na konci letošního roku nebo v roce 2020.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme