VAK Hradec Králové dá letos do obnovy vodárenských sítí 202 milionů korun

Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dá letos do obnovy a výstavby vodárenských a kanalizačních sítí 202 milionů korun. Největší část investic v souhrnu za 140 milionů korun připadá na již postavené nebo nyní dokončované rekonstrukce sítí v Hradci Králové, Novém Bydžově, Smiřicích a Chlumci nad Cidlinou. 

3 min. čtení

ČTK to řekl technicko-provozní náměstek vodáren Pavel Loskot. Loni investice společnosti, která patří obcím, dosáhly 212 milionů korun.

Ve stotisícovém Hradci Králové je hlavní investicí obnova vodovodu a kanalizace na historickém Velkém náměstí. "Sítě zde byly na hranici své životnosti," uvedl Loskot. V Hradci Králové vodárny dále zvětšily kapacity stoky v okolí všesportovního stadionu a obnovily kanalizační sítě v ulicích Mánesova, Klumparova, Spojovací, Dědkova, na Vančurově náměstí a v Labské kotlině.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do nich. Dodávky vody pro 165.000 lidí a provoz vodáren na základě třicetiletého pronájmu sítí zajišťuje od října 2005 firma Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské společnosti Veolia.

Rozhodující část příjmů, a tedy i zdrojů pro investice, VAK Hradec Králové získává z nájemného od KHP. Loni nájemné činilo 248 milionů korun, letos by mělo dosáhnout 252 milionů korun. V posledních deseti letech VAK Hradec Králové do obnovy sítí investoval téměř 2,6 miliardy korun. Od vzniku VAKu v roce 1993 investice dosáhly 3,4 miliardy korun.

Letos klienti v průměru firmě KHP platí 98,14 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody, meziročně to je o 1,9 procenta více.

Foto: Wikipedia, Boris7, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme