VAK Hradec dá zisk 42 mil. korun na investice, dividendy nebude vyplácet

Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dá většinu z loňského zisku 42 milionů korun na investice. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti, v níž téměř 99 procent akcií vlastní obce. Hradecké vodárny chtějí letos do vodárenských sítí investovat asi 320 milionů korun.

3 min. čtení

"Hlavní letošní investiční akcí podniku bude zahájení rekonstrukce úpravny vody na řece Orlici v Hradci Králové," řekl ČTK ředitel vodáren František Barák. Hodnota projektu je asi 140 milionů korun a s jeho dokončením se počítá v roce 2013. Další významné sumy bude podnik letos investovat do rekonstrukcí kanalizací v Hradci Králové a Třebechovicích a do dokončení rekonstrukce čistírny odpadních vod v Novém Bydžově.

VAK je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí na Hradecku a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Hodnota jeho sítí činí přes 12 miliard korun. Vlastní provoz má od října 2005 pronajatý na 30 let společnost Královéhradecká provozní ze skupiny francouzské Veolie. Ta ze sítí VAK v hradeckém regionu zásobuje pitnou vodou na 150.000 lidí.

Celkem na investice z loňského zisku podle rozhodnutí akcionářů poslouží 37 milionů korun. Zbytek dá podnik do rezervního a sociálního fondu a na tantiémy členům představenstva a dozorčí rady. Tímto rozdělením zisku firma navázala na loňský rok, kdy většinu zisku roku 2009 ve výši 50 milionů korun dala také na investice.

Akcionáři dnes rovněž schválili možnost odkupu akcií VAKu od privátních investorů. "Cílem odkupu je konsolidace akcionářské struktury ve prospěch obcí," uvedla firma. Nabídku odkupu učiní samotné vodárny. Konkrétní cenu určí představenstvo, přičemž valná hromada stanovila rozpětí od 550 korun do 950 korun za jednu akcii o nominální hodnotě 1000 korun. Mezi privátními investory je ještě 22.518 kusů akcií, které tvoří 1,27 procenta na celkovém základním kapitálu vodáren. Jde o akcie, které vodárny rozdělily v kuponové privatizaci.

foto: wikipedie, Prazak, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme