VAK H. Králové vyplatí první dividendu v historii, 2 Kč na akcii

Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) vyplatí poprvé dividendy. Akcionáři dnes na valné hromadě rozhodli, že z loňského zisku 45 milionů korun půjde na dividendy 3,84 milionu. Na jednu akcii připadne dividenda dvě koruny, řekl ČTK technický náměstek vodáren Pavel Loskot.

5 min. čtení

Zatím firma ze zisku dávala jen tantiémy členům představenstva a dozorčí rady a zbytek po přídělu do podnikových fondů používala na investice. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

Na tantiémy z loňského zisku půjde 1,8 milionu korun, do rezervního a sociálního fondu firma dá 3,67 milionu korun a zbývajících 35,7 milionu korun použije na investice. Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) dříve ČTK řekl, že podnik, který vyplácí tantiémy, by měl vyplácet i dividendy. Výplatu dividend podle něj umožňují hospodářské výsledky podniku, výplata podle něj také nijak neovlivní plánované investice vodáren. Největší část dividend získá Hradec Králové, a to 2,28 milionu korun.

Akcionáři dnes také obměnili lidi v orgánech firmy. V představenstvu budou jako zástupci Hradce Králové nově působit hradecký zastupitel Rostislav Jireš (ČSSD) a Petr Kubát (HDK). Vystřídali bývalé náměstky hradeckého primátora Pavlu Finfrlovou (ODS) a Josefa Malíře (Volba pro město). V dozorčí radě nově zasedl zastupitel Smiřic Jan Koudelka (SNK Volba pro Smiřice), který nahradil bývalého místostarostu Smiřic Milana Plška (ODS).

VAK Hradec je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Provoz sítí, včetně fakturací klientům, zajišťuje společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v hradeckém regionu zásobuje pitnou vodou asi 160.000 lidí.

Celkové výkony hradeckého VAK loni vzrostly o tři procenta na 247 milionů korun.
Rozhodující část příjmů, a tedy i zdrojů pro investice, podnik získává z nájemného od KHP. Loni nájemné činilo přes 238 milionů korun. Od KHP vodárny získávají i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni VAK na dividendách od KHP přijal 19,8 milionu korun.

Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos klienti v průměru firmě KHP platí 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody, meziročně to je o 2,9 procenta více. Za hlavním důvod zdražení firma označila zvýšený nákup vody z řeky Orlice po loňském spuštění zrekonstruované úpravny vody.

Foto: Wikipedia, Prazak, licence

 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme