VAK Břeclav loni zvýšily výnosy na 295 milionů Kč

Společnost Vodovody a kanalizace Břeclav, která zásobuje vodou obce a města na Břeclavsku, Mikulovsku a Pohořelicku, loni dosáhla výnosů 295,4 milionu korun.

4 min. čtení

Je to o 26,6 milionu více než v předchozím roce. Vyplývá to z výroční zprávy akciové společnosti za rok 2010. Firma zatím nezveřejnila ceny vodného a stočného na příští rok, podle mluvčí Břeclavi Elišky Windové se odhaduje téměř desetiprocentní zvýšení.

Společnosti, která zásobuje vodou téměř 124.000 obyvatel v 73 obcích, loni stoupl čistý zisk na 2,85 milionu korun. Je to asi o 370.000 Kč více než v roce 2009. Společnosti v roce 2010 stouply náklady z 266,3 milionu na 292,6 milionu korun. "Výraznějšího meziročního zvýšení jsme zaznamenali u položek nákladů, jako je spotřeba energie, dodavatelské opravy, mzdové a osobní náklady, účetní odpisy majetku (…)," píše se ve zprávě.

Firma v roce 2010 fakturovala vodné 31,9 koruny za metr krychlový včetně DPH, stočné 35,2 koruny. Letos činí cena vodného a stočného včetně DPH 34,65 koruny, respektive 35,20. Cena vodného a stočného zřejmě příští rok opět vzroste, a to prý zejména kvůli navýšení DPH. Nižší sazba DPH, jež se na vodné a stočné vztahuje, se má od ledna zvýšit z deseti na 14 procent. Přesná čísla VAK Břeclav bude mít zřejmě až počátkem prosince.

Firma loni investovala především do výstavby a rekonstrukce kanalizací a čistíren odpadních vod například v Břeclavi, Podivíně, Mikulově, Valticích nebo Lednici. Celkové náklady dosáhly 1,46 miliardy korun, přičemž většina peněz šla z EU a Státního fondu životního prostředí.

Společnost loni zaznamenala mírný pokles odběrů vody z vodovodní sítě. "Specifická spotřeba dosáhla v roce 2010 průměrné výše 77 litrů na obyvatele a den. Z celkového množství odebralo obyvatelstvo 64 procent vody a ostatní odběratelé 36 procent," píše se ve zprávě.

Firma loni zaměstnávala 238 lidí, tedy stejně jako v předchozím roce.

Více než 95 procent z celkového počtu akcií VAK Břeclav vlastní města a obce v regionu včetně Břeclavi, Pohořelic nebo Mikulova.

Foto: Wikipedia, Huhulenik, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme