V zámku Napajedla mrazem prasklo potrubí, voda poničila apartmány

Teploty hluboko pod nulou byly zřejmě příčinou havárie, která se stala na zámku v Napajedlech na Zlínsku. Na půdě historického objektu vytekla voda z prasklé vodovodní trubky a zasáhla téměř tisíc metrů čtverečních třetího patra, kde poničila nedávno dokončené zámecké apartmány. Provoz zámku je nyní omezen.

4 min. čtení

Voda je již odčerpána, nyní se jedná s pojišťovnami, aby se mohlo co nejdříve začít s odstraňováním škod, řekl dnes ČTK manažer zámku Zdeněk Mikel.

Voda poškodila čtyři z celkem 13 apartmánů. Protekla také komínem až do přízemí zámku. Poškodila i elektronickou požární signalizaci a elektroinstalaci. K případu proto také vyjeli napajedelští hasiči. Škoda se odhaduje na 900.000 korun. "Navíc jsme kvůli havárii museli zrušit rezervované ubytování," uvedla manažerka Petra Psotková.

Nedávno dokončené zámecké apartmány jsou upravené v různém stylu. Některé nesou jména po potomcích Jana Antonína Bati, pod jehož vedením byla firma Baťa jedním z majitelů zámku nebo po šlechtických rodech.

Zámek byl postavený v letech 1764 – 1769 jako pozdně barokní šlechtické sídlo. Je obklopen desetihektarovým parkem z větší části v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a rybníčkem uprostřed parku. V současné době je zámek v soukromém vlastnictví a postupně se rekonstruuje.

Kromě prohlídkových okruhů jsou v něm přístupné stálé expozice, zámecká kavárna nebo ubytování. V zámku se konají svatby a svatební hostiny a další akce. Vznikl zde také golfový klub J. A. Baťa Golf Club.

Mrazy od minulého týdne již několikrát poškodily vodovodní řád na mnoha místech v regionu.
Podle mluvčí Moravské vodárenské Heleny Koutné se na Zlínsku řeší denně minimálně čtyři a šest poruch, dodávka vody však byla většinou zastavena jen v částech ulic. Společnost však kvůli mrazu nemůže v případě havárií dávat lidem k dispozici pitnou vodu z cisteren, jak je to obvyklé.

"Přívod vody v nich by zamrznul ještě dříve, než cisternu z vodáren přistavíme na danou ulici. Opravy poruch se navíc protahují tím, že asi čtyřicet centimetrů půdy je promrzlé, takže se tato vrstva napřed musí rozbít strojově, a pak se teprve může začít kopat ručně,"
poznamenala Koutná.

Foto: Wikipedie, palickap, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme