V Turnově skončila dostavba kanalizace za 370 mil. Kč

V Turnově na Semilsku dnes skončily práce na dostavbě kanalizace za zhruba 370 milionů korun. Turnovská část byla největší akcí miliardového projektu Čistá Jizera, který řešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod i v Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou.

3 min. čtení

Celkem bylo vybudováno 73 kilometrů nových kanalizací a 11 kilometrů vodovodů, což umožní na kanalizaci a čistírny odpadních vod napojit v regionu dalších 2500 nemovitostí, řekl dnes ČTK Dalibor Zmeko z Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS), které bylo investorem.

V Turnově stavebníci v posledních dvou letech vybudovali v rámci projektu Čistá Jizera 26,6 kilometru nových kanalizací. Současně s tím se obnovy dočkaly i ulice a chodníky. "Ve městě bylo takhle opraveno téměř 15 kilometrů ulic a přes sedm kilometrů chodníků," řekla ČTK turnovská starostka Hana Maierová. Ulice dostaly i nové veřejné osvětlení, chystá se výsadba nové zeleně.

Turnov se na projektu podílel zhruba 100 miliony korun. "Zhruba 45 milionů stála spoluúčast města na výstavbě kanalizace, zbytek peněz šel právě do oprav komunikací a chodníků," řekla starostka.

Město si 30 milionů půjčilo od Českomoravské záruční a rozvojové banky, zbytek dalo z vlastního. "Byla to pro nás priorita," vysvětlila Maierová. Čistá Jizera přitom nebyla první podobnou akcí, už v minulosti se do vodárenské infrastruktury a modernizace čistírny odpadních vod dala podobná částka.

Práce na projektu Čistá Jizera začaly předloni na jaře a Turnov je posledním městem, kde byla akce ukončena. Realizace projektu stála dohromady 950 milionů korun, z toho 540 získalo VHS z EU. Ukončením projektu ale v Turnově stavební ruch zdaleka nekončí. Krajská správa silnic totiž akce využila k souběžné rekonstrukci ulice 5. května. Akce za 63 milionů korun by měla skončit ještě v říjnu. "Pak se dočkají oprav i povrchy komunikací, které slouží zatím jako objízdné trasy. Vše by mělo skončit do zimy," dodala starostka.

Informace o projektu Čistá Jizera

Foto: Wikipedie, ŠJů, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme