V Trutnově zvyšují cenu vody o 5%

V Trutnově zvyšují ceny vody na 54,69Kč za m3. Důvod je obdobný jako v dalších městech - obří investice do projektu Čistá horní Úpa vyžadovala dofinancování.

2 min. čtení

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 4,9 procenta na celkových 54,69 Kč za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Při průměrné spotřebě 100 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná domácnost na Trutnovsku za vodu asi o 370 korun více.

Zdražení firma zdůvodnila zejména zvýšením odpisů a splácením úvěru souvisejících s loňským dokončením obří investice Čistá horní Úpa. Projekt výstavby kanalizací a čištění odpadních vod v hodnotě přes půl miliardy korun podpořila dotací zhruba 300 milionů korun Evropská unie.

Ve vyšších cenách se podle ředitele VAK Ing. Josefa Moravce projevily i vyšší náklady na kvalitnější čištění odpadních vod, zvýšení ceny nakupované surové vody a zvýšení cen materiálu.

VAK Trutnov loni vykázal zisk 9,5 milionu korun a tržby 110 milionů korun. Loňský zisk firma použila zejména na investice. Letos podnik očekává zisk přes 15 milionů korun. Firma se v posledním období musela vyrovnat s poklesem odběrů u řady průmyslových firem. Pokles firma registrovala i u krkonošských hotelů a domácností.

Vodou VAK zásobuje více než 36.000 obyvatel regionu zahrnující Trutnov, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.

Foto: Wikipedie, Koroner


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme