Nové omezení v obci platí déle než dva týdny. Hygienici totiž při kontrolních měřeních zjistili, že voda nesplňuje limity, které se týkají nepovoleného množství koliformních bakterií. "Jejich přítomnost ukazuje na možnost ovlivnění zdroje pitné vody fekálním znečištěním, a tedy na riziko výskytu patogenních bakterií a virů ve vodě," uvedli hygienici ve zprávě, která omezila nynější používání pitné vody. Ve vodě je také nepovolené množství organismů, což podle hygieniků může naznačovat špatnou účinnost úpravy vody, kontaminaci podzemního zdroje nebo nízkou biologickou stabilitu vody.
Podle Polanské je problém v tom, že kvalita vody v obci značně kolísá. Zatím podle ní není jasné, jak dlouho omezení v užívání pitné vody potrvá. Musí se počkat na výsledky dalších rozborů.
"Pokud vodu necháte chvíli téct do umyvadla, tak tam vidíte kalné stopy a dost zapáchá," postěžoval si v sobotu televizi Nova jeden z obyvatel obce.
Problémy s vodou měli letos třeba i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, kde hygienici v odebraných vzorcích našli komáří larvy. Bez pitné vody byli třeba lidé v pražských Dejvicích a Bubenči. Závadná voda se z kanalizace do vodovodního řadu dostala na konci května a nakazila přes 4000 lidí, bez vody bylo asi 32.000 lidí. Komise dospěla k závěru, že za havárii může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace.
Foto: „Trnová, pohled na obec“ od Tento obrázek vytvořil uživatel Wikipedie a Wikimedia Commons Aktron.cs en +/− cs en mk pl sr +/− – Vlastní dílo (Own camera – vlastní fotoparát). Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK