V srpnu dokončí M. Třebová nákladnou výstavbu kanalizace

Moravská Třebová chce do konce letních prázdnin dokončit náročnou výstavbu kanalizace v místních částech Udánky, Sušice a Boršov. Původně měla být hotová v roce 2012, stavbu však zkomplikovalo geologické podloží a součinnost s dalšími organizacemi.

3 min. čtení

Stále chybí napojení domácností v Boršově a Udánkách, řekl novinářům místostarosta Václav Mačát (ČSSD).

"Vázne poslední úsek z Boršova do Moravské Třebové. Potrubí je už položené, musíme ale udělat poslední odbočky, které jsou pod silnicí směrem na Brno. Silničáři nás k tomu nepustili dřív než v dubnu," uvedl Mačát. V Udánkách se stavbaři potýkají se spodní vodou a tekoucími písky. Práce ale urychluje dobré počasí, hotovo by mělo být do konce srpna.

Projekt zajistí kanalizaci i pro ty části Třebové, které byly dříve samostatnými vesnicemi a s městem později srostly. Po jeho dokončení budou na kanalizaci napojeny téměř všechny z 4000 domácností ve městě.

Výstavba 22 kilometrů dlouhé kanalizace v Udánkách, Boršově a Sušicích a modernizace čistírny odpadních vod je největší investiční akcí města. Bude stát asi 255 milionů korun, od státu a Evropské unie radnice získá 75 procent uznatelných nákladů, zbytek zaplatí z rozpočtu a úvěru. Čistírna je po modernizaci už v provozu.

Stavbu místy zkomplikovaly nově zjištěné geologické poměry a technické problémy s pískem v trase kanalizace. Část obyvatel se také na splaškovou síť nechtěla připojit, město je muselo motivovat nabídkou bezplatného zpracování stavebního projektu přípojky, vyřízením všech potřebných povolení a poskytnutím výhodných úvěrů.

Zdroj: Wikipedia, Rasbak, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme