Sama Rokytnice ze svého rozpočtu zaplatila jen 38,5 milionu korun. Podstatnou část nákladů uhradil Operační program Životní prostředí, který dal 115 milionů korun, zbytek zaplatil investor – Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). ČTK o tom dnes za VHS informovala Andrea Bímová.
Projekt Čistá Jizera řeší za přispění evropských fondů nedostatky v kanalizaci, zásobování pitnou vodou a čištění odpadních vod v pěti největších městech na Semilsku. Evropské normy kvality čištění odpadních vod pomohl projekt splnit nejen v Rokytnici, ale i v Jilemnici, Turnově, Semilech a Lomnici nad Popelkou. V Libereckém kraji patří akce k největším svého druhu.
V krkonošském středisku Rokytnice bylo třeba vybudovat nové stoky, oddělit splaškové vody od těch dešťových a napojit splaškovou kanalizaci na centrální čistírnu odpadních vod. "Dobudování kanalizace zajistilo především zlepšení kvality povrchových vod v povodí Jizery," řekla Bímová. Vybudovat bylo třeba bezmála 15 kilometrů kanalizace včetně 470 nových přípojek. Na kanalizaci tak bude možné napojit více než 1700 nových obyvatel.
Projekt ale zároveň zkvalitnil i zásobování města pitnou vodou. Vybudováno bylo více než 11 kilometrů nových vodovodů a přes 300 přípojek, které umořní na vodovod napojit dalších téměř 1100 obyvatel. V části Dolní Rokytnice byly navíc postaveny dva nové vodojemy, rekonstruována byla i tamní čerpací stanice pitné vody. V rámci stavby, která více než dva roky komplikovala život oblíbeného lyžařského střediska, bylo opraveno i pět mostů a komunikace, kde se kopalo, se dočkaly kompletní rekonstrukce.
Projekt Čistá Jizera na Semilsku postupně končí. Za více než dva roky bylo v pěti městech vybudováno 73 kilometrů nových kanalizací a 11 kilometrů vodovodů, další kilometry potrubí se dočkaly modernizace. Projekt, který umožnil napojit v regionu nově na kanalizaci 2500 nemovitostí, stojí 950 milionů korun, z toho 540 milionů získalo VHS z evropských fondů.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK