V říčce Tichávce v Beskydech se rozšířil račí mor, tamní populace raků vyhyne

V říčce Tichávce v Beskydech se rozšířil račí mor. Nákaza byla potvrzena v katastru obce Kunčice pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku, zhruba kilometr od pramene. Pro tamní populaci raků znamená nákaza vyhubení. ČTK to řekl Zbyszek Noga ze Státní veterinární správy (SVS) pro Moravskoslezský kraj.

3 min. čtení

Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, v Česku se invazivně šíří rak signální a rak pruhovaný. Tuzemští raci – kamenáč a říční – jsou vůči chorobě vnímaví. „Populace našich raků bohužel postupně vyhyne. Ten invazivní americký rak, který je šiřitelem a původcem, je vůči tomu odolný,“ řekl Noga.

V Česku už byly zaznamenány případy, kdy kvůli zavlečení račího moru vyhynuly celé populace původních druhů raků. V kraji byla v minulých letech nákaza prokázána na Frýdecko-Místecku ve Frýdlantské Ondřejnici, v Čeladence nebo Ostravici i v Lubině v Kopřivnici na Novojičínsku.

V Tichávce je to nyní jednorázový nález a SVS vydala minulý týden opatření, která budou půl roku platit v celém úseku toku Tichávky od pramene až po soutok s řekou Lubinou. Nesmí se tam lovit ani přesouvat ryby.

Račí mor je závažné infekční plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a dokáže vyhubit celé jejich populace. Účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit, neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Prorůstá do celého račího těla a postupně zvířata zahubí. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny, možná i měsíce.

K šíření přispívá například vypouštění raků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly být v kontaminované vodě. Spory se mohou šířit i na rybářském náčiní. „K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami či mokré předměty, například sítě, holínky či kola aut,“ oznámila SVS. Mezi preventivní opatření tak patří i častá dezinfekce rybářské výstroje.

Autor: ČTK

Doporučujeme