V Říčanech postavili vodojem, kapacita starého už nevyhovovala

V Říčanech u Prahy postavili nový vodojem, který by měl odstranit problémy s nedostatečnými zásobami vody pro město. Výstavba začala loni a vyžádala si 23,5 milionu korun, radnice na ni získala dotaci z Evropské unie. ČTK to včera sdělila mluvčí vodohospodářské společnosti 1. SčV Kristina Blaszczyková.

2 min. čtení

Zařízení v Olivově ulici má kapacitu 3000 metrů krychlových. Voda do něj teče přivaděčem z nedaleké Uhříněvsi. Spolu s původním vodojemem má 20.000 obyvatel Říčan a přilehlého okolí nyní k dispozici 4300 metrů krychlových zásob vody. Kapacita vodárenského zařízení se tak více než ztrojnásobila.

Starý vodojem byl kvůli rostoucímu počtu obyvatel nevyhovující. "Při odběrových špičkách poskytoval zásobu pouze na zhruba dvě hodiny," uvedla Blaszczyková. Při výpadku zásobování z čerpací stanice v Uhříněvsi hrozil rozsáhlý výpadek zásobování pitnou vodou celému městu a okolí. Dalším problémem byla špatná funkce armatur, která stěžovala ovládání a čištění vodojemu.

Město projekt připravovalo od roku 2009. Oba vodojemy jsou propojeny a nastaveny na stejnou provozní hladinu. Radnice původně předpokládala, že výstavba bude stát kolem 35 milionů korun. Při výběrovém řízení se ale podařilo náklady snížit.

 

Zdroj: Wikipedia, Jiří Šimeček, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme