V řekách a potocích na východě Čech stále ubývá vody

V řekách a potocích na východě Čech stále velmi citelně ubývá vody. Na konci července státní podnik Povodí Labe evidoval nízké průtoky na 49 profilech vodních toků z celkových 121, nyní je jich už 58 a každým dnem přibývají. 

4 min. čtení

Některé úřady zakázaly odebírat z řek vodu. Vyplývá to z informací, které Povodí Labe zveřejnilo na svém webu. Sucho zasahuje i oblast povodí v Libereckém, Středočeském a Ústeckém kraji.

Na konci července byla hladina Labe v Přelouči historicky nejníže od roku 1970 ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Ukazatel "sucho" platí na mnoha místech na Labi, Malém Labi, Kalenském potoce, Úpě, Metuji, Orlici, Divoké Orlici, Rokytence, Dědině, Tiché Orlici, Třebovce, Loučné, Novohradce, Chrudimce, Doubravě, Vrchlici, Výrovce, Cidlině, Bystřici, Mrlině, Jeřici, Černé Nise, Harcovském potoce, Smědé, Lužické Nise, Jizerce a Jizeře.

Některé obce s rozšířenou působností, například Lanškroun, Rychnov nad Kněžnou, Dobruška či Kostelec nad Orlicí, vydaly zákaz odběru povrchových vod v celém svém správním území nebo zákaz odběru povrchových vod z konkrétních vodních toků. Další přistoupily k zákazu odběru vody z řek a potoků pro zalévání zahrad, napouštění bazénů, mytí aut, zalévání hřišť nebo napouštění nádrží. Takto postupovaly například úřady v Náchodě, Dvoře Králové nad Labem, Trutnově a Novém Městě nad Metují.

Průtoky zatím zčásti vyrovnává odpouštění vody z přehrad. Jejich zaplněný zásobní prostor je dosud dostatečný. Meteorologický výhled ale nedává šanci na brzké zlepšení situace.

Podle Povodí Labe bylo významné období sucha v minulém půlstoletí v letech 1963 až 1964, 1976, 1990 a 2003. "Současná situace se jeví ještě horší a negativní důsledky se mohou při pokračujícím nepříznivém vývoji projevit ve všech oblastech lidské činnosti, jako je zásobování vodou, zemědělství, vodní doprava, rekreace, životní prostředí," uvedl podnik.

 

Foto: Wikipedie, Adam Hauner, licnece


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme