V prvním měsíci od spuštění nové Dešťovky lidé požádali o 35 milionů korun

Za první měsíc od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí 805 žádostí v objemu 34,8 milionu korun. ČTK o tom informoval Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Další stovky žádostí jsou v systému rozpracovány, nejvíce jich přichází ze Středočeského a z Jihomoravského kraje. 

3 min. čtení

Ministerstvo do programu přidalo 100 milionů korun.

Od 1. října mohli o peníze na využívání dešťové vody v programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy, pokud doloží trvalý pobyt v těchto objektech.

Největší zájem je podle informací MŽP o nejjednodušší systém na zachytávání srážkové vody pro zálivku zahrady, jenž se s novou Dešťovkou rozšířil na domácnosti v celé zemi, nikoli pouze na ty v úředně stanovených oblastech, které trpí suchem. Tyto žádosti tvoří zhruba polovinu. Lidé mohou na zachytávání vody pro zalévání získat až 55.000 korun.

Program dále přispívá na další dva systémy zaměřené na splachování srážkovou vodou či recyklaci odpadní vody z domácnosti. Lidé mohou získat až 105.000 korun.

Dotaci je možné nově uplatnit nejen na pořízení nových nádrží, ale i na úpravu například nepoužívané jímky, do níž lze srážkovou vodu zachytávat. Žadatelé, kteří chtějí systémy na záchyt vody instalovat do novostavby, budou mít nově na realizaci projektu dva roky. Žádost o dotaci s potřebnými dokumenty mohou podávat pouze elektronicky přes informační systém programu nebo prostřednictvím datové schránky.

Program Dešťovka byl vyhlášen poprvé loni v dubnu. V prvním kole rozdělovalo ministerstvo 110 milionů korun. Částka se vyčerpala za 28 hodin od spuštění výzvy. Nejvíce lidí mělo zájem o systém na použití dešťové vody jak pro splachování, tak pro zálivku.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme