V programu MŽP na posílení vodovodů je pořád dost peněz

Z 300 milionů korun, které ministerstvo životního prostředí (MŽP) loni vyčlenilo na posílení zdrojů pitné vody v obcích, je zatím vyčerpáno zhruba 90 milionů. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) při včerejší návštěvě Lučice na Havlíčkobrodsku. Výzva je v tomto programu otevřena do 30. června, počet žádostí se podle ministra zvyšuje.

2 min. čtení

Program je zaměřený na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody, tedy kupříkladu na budování nebo prohloubení vrtů a studní. "Jsou to menší akce, většina těch projektů je třeba do jednoho milionu korun. Z té třistamilionové částky můžeme podělit stovky obcí," uvedl ministr.

Problémy s dodávkami pitné vody má podle Brabce v Česku několik stovek obcí. Nejde jen o jižní Moravu, ale také o sídla ve východních a středních Čechách, Ústeckém kraji a na Vysočině. "My jsme teď na začátku dubna a mnozí mají problémy s vodou. Vždyť by mělo být nejvodnatější období roku," uvedl.

Mezi úspěšné žadatele z Vysočiny se v programu zařadily obce Žižkovo Pole, Radostín, Vepříkov, Vilémovice a Lučice.

V Lučici nedaleko Havlíčkova Brodu bydlí 650 lidí. Obecní vodovod už jeden vrt zásobuje, ale v něm začalo kvůli suchu vody ubývat. Obec proto dala udělat další zkušební vrt hluboký 50 metrů, podle starostky Petry Vrzákové je dostatečně vydatný. "Patříme mezi ty šťastnější obce, třeba Skuhrov vůbec nenarazil na vodu," podotkla. Díky dotaci obec tento vrt přebuduje na studnu a propojí s prvním vrtem vzdáleným asi 100 metrů. Dotace pokryje 80 procent z celkových 800.000 korun nákladů.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme