V programu Dešťovka byly přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun

V dotačním programu Dešťovka, kterým ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to ze včerejší tiskové zprávy MŽP.

3 min. čtení

Majitelé rodinných domů mohou z programu získat až 105.000 korun. Městům a obcím nabízí ministerstvo miliardu korun z takzvané velké Dešťovky, díky které mohou obce vybudovat podzemní vsakovací zařízení nebo retenční nádrže.

"Dešťovka pokryje domácnosti až polovinu výdajů na zavedení systému využívající srážkovou či odpadní vodu,"
uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Program podporuje tři systémy – nádrž na srážkovou vodu na zalévání, nádrž na vodu na zalévání a splachování a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti.

Do roku 2020 poskytuje MŽP peníze také obcím a městům. "Peníze mohou obce použít na vybudování zasakovacích pásů, poldrů, výstavbu zelených vegetačních střech nebo jednoduše na přeměnu nepropustných povrchů v propustné," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman, podle kterého pokryjí až 85 procent vynaložených nákladů evropské fondy.

Žádost o dotaci je možné podat elektronicky přes webové stránky a do 30 dnů ji doložit písemně s odborným posudkem na pracovištích SFŽP.

Za posledních zhruba pět let ministerstvo z evropských i národních zdrojů podpořilo více než 6000 projektů za sedm miliard korun na zadržení vody v krajině. Jde o stovky rybníků, tůní, mokřadů či úpravu vodních toků. Pro letošní rok jsou vyčleněny další dvě miliardy, v roce 2020 by měla být částka podobná.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme