V Příbrami zůstane příští rok vodné a stočné na stejné úrovni

Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.

4 min. čtení

Skutečnost, že cena nevzroste, má ale podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) druhou stranu mince. Zbývá dořešit, z jakých zdrojů budou financovány případné havárie.Vařeka poukázal na to, že vodné a stočné je jen jednou položkou komplikované platformy tvořené různými příjmy a výdaji. "Když podržíme vodné a stočné, tak musíme počítat s tím, že zase jinde vypluje něco jiného," upozornil. Připomněl, že město je vlastníkem vodohospodářské sítě, kterou pronajímá 1. SčV. Vodné a stočné vybírá od lidí provozovatelská firma a platí městu ročně za používání sítě kolem 21 milionů korun.

Vedení radnice by podle Vařeky rádo hospodařilo vyrovnaně a uvítalo by, kdyby prostředky od provozovatele vystačily na obnovu sítě. Podle starosty je ale otázkou, co se bude dít v případě havárií. Potom lze očekávat, že provozovatel bude požadovat od města nějaký příspěvek. "A to jsou velice komplikovaná jednání, kterými procházíme, a budou ještě nějaký týden a měsíc trvat," dodal starosta.

Podle opozičního zastupitele za Šanci pro Příbram Petra Kareše jsou z městského rozpočtu navíc vyčleňovány částky, za něž si město samo rozvíjí vodohospodářskou infrastrukturu, třeba i s využitím dotací a podobně. Problém Kareš vidí v tom, že ve smlouvě podle něj není zcela jednoznačně stanoveno, které výdaje by mělo hradit město a které provozovatel. Nepřesné interpretace smlouvy podle něj každoročně vedou k dohadům.

Bývalý místostarosta Ivan Šedivý (ODS) ale tvrdí, že smlouva s vodohospodářskou společností je velmi dobrá. ČTK už dříve řekl, že prošla úspěšně mnoha kontrolami, prověřovala ji i mezinárodní komise v Bruselu a nikdy v ní nebylo shledáno nic špatného.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme