V Praze je několik tisíc domácností bez připojení na kanalizaci

V Praze je několik tisíc domácností, které nejsou připojeny ke splaškové kanalizaci. Jde o téměř procento obyvatel Prahy, řekla ČTK radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Metropole do stavby kanalizací a čistíren odpadních vod každý rok investuje stovky milionů, vybudování zbylých částí kanalizační sítě vyjde na více než půl miliardy korun.

3 min. čtení

Podle magistrátních podkladů je bez kanalizace 8314 obyvatel trvale žijících v Praze, což je 0,67 procenta obyvatel hlavního města. Podle Plamínkové je cílem, aby měli kanalizaci všichni obyvatelé Prahy.

Mezi největší investice v uplynulé době patřila stavba splaškové kanalizace v Šáreckém údolí, která vyšla na 113 milionů korun, navazující nebušický sběrač stál 114 milionů. Za dokončení kanalizace v Čakovicích zaplatil magistrát přes 90 milionů korun, za poslední etapu stavby ve Slivenci 68 milionů. Odkanalizování několika ulic v Čakovicích vyšlo na 90 milionů korun.

K dobudování kanalizační sítě zbývá položit zhruba 42.000 metrů potrubí, cena za metr se pohybuje kolem 12.000 korun. Investice se tak vyšplhá na 504 milionů korun. K těmto nákladů je podle radní nutné připočítat další investice do kanalizačních sběračů a čistíren odpadních vod třeba ve Vinoři, Kbelech nebo v Újezdě.

Kromě toho Praha nedávno po několika odkladech zahájila stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Investice do nové vodní linky a navazující oprava technologií vyjdou na zhruba deset miliard korun.
 

Investice do vodohospodářských staveb (mimo ÚČOV)
rok 2011 2012 2013 2014 2015 (k 31.10.)
v mil. Kč 580 520 320 290 280

 

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

 

Foto: „Praha Kanalizace“ od KostislVlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme