V Praze Braníku se u Vltavy konal křest nových členů otužilecké unie

V pražském Braníku nedaleko klubovny TJ Lokomotiva Braník se v neděli na břehu Vltavy uskutečnil tradiční křest nových členů České otužilecké unie. Na místo dorazily tři desítky otužilců, kteří na sobě měli kromě plavek různé masky či doplňky jako například havajské řetězy či paruky. Předseda unie Vladimír Komárek pokřtil všechny přítomné otužilce. Otužilci si s sebou přinesli ceduli s informacemi o teplotě vody v řece, která měla asi 5,4 stupně, a vzduchu, na němž teploměr ukázal minus tři stupně Celsia. Otužilecká unie sdružuje více než sto členů.

2 min. čtení

„Voda a vzduch mají přibližně tolik stupňů, kolik vidíte na naší ceduli. Je nás tak ke 30, což je docela pěkné. Vždycky každý přistoupí, já jsem křtitel, předkloní se, poliju ho vltavskou vodou s ledem, který jsem nechal namrazit,“ řekl Komárek.

Každý křtěný se musel předklonit a Komárek mu na záda vylil velký džbán vltavské vody s kostkami ledu. Poté řekl formulku „Zlom vaz!“, na což se mu dostalo odpovědi „Vem tě čert!“. Poté se pokřtěný buď rovnou vydal do řeky si zaplavat, nebo počkal na ostatní. Většina z účastníků s sebou měla například paruky, umělé vousy, masky nebo havajské věnce a jedna z účastnic na sobě měla kostým čarodějnice i s vysokou špičatou čepicí.

Otužilcem se podle unie může stát kdokoli, kdo se otužuje. Jedinou podmínkou je mít natrénováno a dobré zdraví, zejména musí mít v pořádku srdce, pro které je otužování náročné. Rovněž nesmí mít alergii na chlad, aby se mu neudělaly puchýře.

Otužilecké plavání má v Česku dlouhou tradici. Nejznámější je Memoriál Alfreda Nikodéma, který se plave v Praze o druhém svátku vánočním. Podobné akce se na přelomu roku konají i v dalších městech.

Autor: ČTK

Doporučujeme