V Pojizeří navýší příští rok vodné a stočné o 3,2%

Vlastník vodohospodářské infrastruktury - VHS Turnov – měl při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech. Nabídkové ceny pro rok 2011 byly součástí koncesního řízení pro výběr provozovatele vodárenské infrastruktury na příštích 10 let.

4 min. čtení

Úprava ceny pak byla schválena na jednání Rady sdružení dne 1.11.2010, a to jako výstup z přibližně tříměsíčního opakovaného projednávání. Provozovatelem vodárenské infrastruktury v regionu je vítěz koncesního řízení – Severočeské vodovody a kanalizace, a.s..

Cena je stanovena pro města Turnov, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Rovensko pod Troskami a obce Přepeře, Ohrazenice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Troskovice, Rakousy, Malá Skála, Líšný, Loučky, Tatobity, Ktová, Žernov, Benešov u Semil, Chuchelna a Benecko.

Ceny pro rok 2011
Vodné je stanoveno na 36,49 Kč (bez DPH) a stočné na hodnotu 28,95 Kč ( bez DPH).
Celková součtová cena vodného a stočného činí 65,44 Kč ( bez DPH).

Zjednodušeně a stručně lze konstatovat, že vodné roste o 2,5 %, stočné o 4 % a celková cena o 3,2 %, tedy o 2,- Kč/m3.

"Po loňsku, kdy jsme zdražovali více, si můžeme dovolit nižší nárůst. Jednak jsme si vytvořili asi 10 milionový polštář na další investice, hlavně se nám podařilo dobře vysoutěžit staronového provozovatele, což snížilo téměř všechny provozní náklady,"
uvedl předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.

V Pojizeří nyní probíhá z poloviny dotovaná rekonstrukce a dostavba kanalizací v pěti městech. V plánu jsou velké investice i v menších obcích. Přesto ne všichni se zdražením souhlasí. "Byl jsem proti jakékomukoliv zdražování, ale nenašel jsem odezvu ani od kolegů zastupitelů, ani od lidí. Tak to je asi v pořádku," uvedl Libor Stober z Rokytnice nad Jizerou.

Zástupci měst a obcí ve VHS využili této optimální situace a předem stanovili, že mají pro rok 2011 zájem navyšovat cenu co nejméně, a to proto, že v předchozích letech musela být úprava ceny daleko výraznější.

I malý nárůst ceny přinesl ale potřebný nárůst nájmu. Z nájmu je prioritně hrazen vlastní podíl investora na akci Čistá Jizera. V příštích letech z něj budou financovány další klíčové akce, na které VHS získá dotační prostředky, např. intenzifikace ČOV na Benecku, vodovod a kanalizace na Malé Skále a v Rovensku pod Troskami, vodovody v Líšném, Tatobitech, odkanalizování Přepeř, intenzifikace úpraven vody v Jilemnici a v Příkrém, atd.


Zdroj: (kap)

Zdroj: (kap)

Doporučujeme