V podhůří Beskyd dokončili další část kanalizace a čistírnu

Další úsek nové kanalizace s čistírnou odpadních vod byl dokončen v podhůří moravskoslezských Beskyd. Téměř deset kilometrů dlouhá kanalizace s čistírnou byla budována od loňského října. 

3 min. čtení

V Kunčicích pod Ondřejníkem stála výstavba kanalizace celkem 114 milionů korun. Podle starosty Kunčic Tomáše Hrubiše přispěje nová kanalizace a čistírna k čistější vodě v tamních tocích.  "Nejen pro naši obec má dokončení kanalizace a čističky obrovský význam. Z hlediska životního prostředí už půjdou všechny jak tekuté, tak tuhé odpady do kanalizace a čističky," uvedl starosta Hrubiš.

Pro celou podhorskou oblast je nová kanalizace přínosem. "U nás teče řada vodních toků, říček, potoků, které se pak vlévají do řek. Nyní budou díky kanalizaci a čističce čistější, díky tomu budou čistější i Odra a Ostravice. Má to globální dopad," podotkl Hrubiš. Téměř desetikilometrovou kanalizaci s čistírnou v západní části obce začali budovat loni v říjnu. Podařilo se jim na ni získat 71 milionů z evropských fondů a čtyři miliony od Státního fondu životního prostředí. Zbylých 20 milionů doplatila obec, která si na to vzala úvěr.

Novou kanalizaci na severní Moravě také začaly nedávno budovat některé obce na Novojičínsku. Společný projekt Svazku obcí regionu Novojičínska řeší odvádění odpadních vod z území Mořkova, Životic u Nového Jičína, Kopřivnice a Nového Jičína. Na novou kanalizaci dlouhou 52 kilometrů bude do konce příštího roku napojeno téměř 5000 obyvatel. Investice vyjde zhruba na 380 milionů korun.

 

foto: Wikipedia, Daniel Baránek, licence


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme