V Písku budou platit 65,71 korun

Zvýšení vodného a stočného o 2% - tedy 1,30 Kč schválilo místní zastupitelstvo.

3 min. čtení

"Zdražení je způsobeno vyššími náklady na energie," vysvětlil místostarosta Vojtěch Bubník (Volba pro město).
    
"V koncesní smlouvě s Čevakem je vzorec, podle něhož se cena vody počítá. Jednoduše řečeno, zdražovat se musí kvůli růstu cen vstupů," řekl Bubník. "Pokud by zastupitelstvo návrh kalkulace ceny vody od firmy Čevak neschválilo, mohlo by to v konečném důsledku vést k vypovězení koncesní smlouvy," doplnil Bubník. Město by pak muselo hledat nového provozovatele vodohospodářské soustavy, která má hodnotu více než dvě miliardy korun.

"Ukazuje se, že koncesní smlouva s Čevakem není zas tak špatná. Na druhou stranu by bylo dobré vyškolit si personál, který by rozuměl cenotvorbě a byl tak protiváhou Čevaku," řekl při diskuzi k návrhu zastupitel za SNK ED Luboš Průša. Proti návrhu během rozpravy žádný ze zastupitelů nevystoupil.

Vypsání koncesního řízení, které skončilo na jaře letošního roku a bylo terčem kritiky, bylo podmínkou pro to, aby se město mohlo v Evropské unii ucházet o dotace do svého vodohospodářského majetku. Na nájemném zaplatí Čevak příští rok téměř 54 miliony korun, které město investuje do oprav vodohospodářského majetku.   

Písek bere část pitné vody z římovské nádrže a část si sám upravuje z řeky Otavy. "Úpravna by si zasloužila větší investici. Byly vypracovány projekty v hodnotě kolem 200 milionů korun, ale na to město nemá. Chtělo by do ní investovat kolem 80 až 100 milionů korun," poznamenal místostarosta. Na akci se bude snažit získat dotaci.

Foto: Wikipedie, GNU, Chmee2


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme