V Pardubicích zdraží po třech letech voda

Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.  

4 min. čtení

Cena vodného a stočného se tři roky nezvyšovala. Stočné i od příštího roku bude stát 44,80 koruny. Cena vodného vzroste o 1,70 na 36,90 koruny. Podle Hudce nová cena reflektuje náklady i přiměřený zisk společnosti.

"Máme hodně havarijních stavů a oprav v Polabinách, Sakařově ulici v Pardubicích, v Holicích. Bude se kopat na třídě 17. listopadu v Pardubicích. Cena vodného již nepokrývá požadavek na opravy," uvedl ředitel vodáren Josef Fedák.

Ještě v roce 2012 byla průměrná spotřeba vody na Pardubicku 87 litrů na osobu a den. Každým rokem klesala zhruba o dvě procenta na 82 litrů vody. Letos se pokles nejspíš zastavil kvůli extrémním suchům, lidé na vesnicích potřebovali zalévat zahrady.

Vodárny spravují 35.000 odběrných míst. Spotřeba vody se liší ve městech a malých obcích. V průměru jeden obyvatel regionu využije ročně 36.000 litrů vody. Někteří odběratelé však nemají téměř žádnou spotřebu, protože jde o chaty, kde lidé využívají jen dešťovou vodu, nebo je spotřeba mnohem nižší, okolo 5000 až 15.000 litrů ročně, uvedl Fedák.

"Spotřeba také klesá kvůli úsporným spotřebičům, myčkám, pračkám, automatických bateriím," dodal Fedák.

Vodárny každoročně utratí desítky milionů korun za modernizaci vodovodní sítě. Letos dokončily investici v oblasti Holic téměř za 180 milionů korun bez DPH, z toho bezmála 100 milionů korun uhradí dotace. V rekonstrukcích v regionu Holic bude společnost pokračovat i příští rok.

"Což už bude bez dotací, protože jde spíš o opravy a na to peníze nezískáme. Potřebujeme okolo 80 milionů korun z vlastních zdrojů. O dotace budeme žádat na projekty v Mokošíně, Bezděkově, Dašicích, Zminném a Přelouč," řekl Fedák.

 

Foto: „Coins-9r7l“. Licencováno pod Attribution via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme