V Pardubicích, Svitavách a Ústí n.O. zdraží voda

Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.

4 min. čtení

"Finanční analýza nám stanovuje, jak se musí vyvíjet cena stočného, aby byl projekt modernizace čistírny a kanalizace udržitelný," řekl jednatel orlickoústecké společnosti Tepvos Václav Knejp.

Orlickoústecká firma nezdraží od příštího roku vodné, cena stočného ale poroste. Voda příští rok tak patrně vyjde na 76,82 koruny za metr krychlový. Kalkulaci nemá společnost ale ještě odsouhlasenou. Letos stojí metr krychlový vody o necelé tři koruny méně.

Svitavské vodárny zdraží vodné i stočné, cenu uvedou na svých stránkách do poloviny prosince. Schvalovat ji bude městská rada. V regionu ročně klesá spotřeba vody a firma stejně jako ostatní investovala do obnovy sítě, řekl jednatel firmy Vodárenská Svitavy Jaromír Hurych. Letos platí domácnosti za vodu 72,65 koruny za metr krychlový.

Klientům chrudimské vodárenské společnosti se sazebník měnit nebude. Domácnosti zaplatí 79,48 koruny za metr krychlový a paušální poplatek 1541 korun. Předloni činil poplatek 2001 korun, loni ho společnost zlevnila. Částka má pokrývat minimální odběry například u chatařů a na vesnicích.

V regionu Pardubicka zdraží voda po třech letech z 80 korun o 1,70 koruny. Vodovody a kanalizace kalkulují do ceny modernizaci sítě, opravy i klesající spotřebu vody.
I když spotřeba vody letos stagnovala zhruba na 82 litrech na osobu a den, nejspíš kvůli extrémním suchům.

"Máme hodně havarijních stavů a oprav v Polabinách, Sakařově ulici v Pardubicích, v Holicích. Bude se kopat na třídě 17. listopadu v Pardubicích. Cena vodného již nepokrývá požadavek na opravy," uvedl minulý týden ředitel vodáren Josef Fedák.
 

Ceny vodného a stočného v Pardubickém kraji (Kč):
  2015 2016
Chrudim 79,48 a paušální poplatek 1541 79,48 a paušální poplatek 1541
Pardubice 80 81,70
Svitavy 72,65 zdraží vodné i stočné
Ústí nad Orlicí 73,95 patrně 76,82

Foto: „Pardubice,Perštýnské náměstí“ od Vojtěch DočkalVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme