V Oslavanské pánvi hledají pitnou vodu v místech bývalých uhelných dolů

Podzemní voda, která bez užitku u Oslavan na Brněnsku vtéká do bývalých černouhelných dolů a mění se v kontaminovanou důlní vodu, by mohla v budoucnu sloužit jako zdroj pitné vody. Jihomoravský kraj začal hloubit v údolí Neslovického potoka dva vrty o hloubce 25 metrů a v následujících dnech má kraj společně se Svazkem vodovodů a kanalizací Ivančice získat informace o vydatnosti zdroje i o chemických a fyzikálních vlastnostech vody. Na briefingu to řekli náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) a starosta Oslavan a předseda Svazku Vít Aldorf (ODS).

4 min. čtení

Kraj se chopil myšlenky na využití důlních vod už loni, kdy začal vrtat na Hodonínsku v místech, kde se dříve těžil lignit. Kyjov už pracuje na propojení vrtu s akvaparkem, v Šardicích chtějí z vrtu zásobovat užitkovou vodou celou obec. V Oslavanech doufají, že v místech nad bývalým dolem František bude voda pitná. „V prvním patře zde vždycky kvalitní pitná voda byla,“ řekl Aldorf. Uhlí se na Rosicku a Oslavansku netěží už 31 let.

Nyní Svazek zásobuje pitnou vodou 50.000 lidí a potřebuje 40 litrů za vteřinu. „Jaká bude vydatnost vrtaného zdroje, zjistíme po zkouškách. V optimistické variantě by to mohlo být 200 litrů, v pesimistické dva litry, ale i to by podle Aldorfa stačilo na zásobování obce se 3000 obyvatel. Pokud by voda nevyžadovala žádné úpravy, je možné ji poměrně jednoduše jímat do půl kilometru vzdáleného vodojemu. Pokud by potřebovala úpravy na pitnou vodu, bylo by to složitější a dražší.“

Důležité je vodu zachytit předtím, než vteče do důlního díla. Důlní voda vytéká v Oslavanech ze štoly vydatností okolo 40 litrů za vteřinu, ale je tak kontaminovaná, že se musí před vpuštěním do řeky čistit.

Aldorf uvedl, že nyní jsou zdroje pro obce Svazku dostatečné, ale je dobré využít každou možnost, kterou příroda dává. „Navíc se vodárenské soustavy propojují, my se aktuálně propojujeme na Třebíčsko a chystáme se propojit i na Vírský vodovod. Klimatická změna postupuje a je potřeba být připraven,“ řekl Aldorf. Podle bývalé ministryně životního prostředí a jihomoravské zastupitelky Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) není Jihomoravský kraj soběstačný a pitnou vodu odebírá i z jiných krajů.

Zámečník také řekl, že u vody ze štoly se uvažuje o energetickém využití. Podle analýzy, kterou zmínil Aldorf, by důlní vody mohly zajistit vytápění poloviny města včetně sportovního areálu.

Autor: ČTK

Doporučujeme