V Olomouci se rozjela původní parní čerpací stanice vody

V bývalé olomoucké vodárně v městské části Chválkovice se dnes rozjela parní čerpací stanice z roku 1889, která zásobovala více než 70 let krajské město pitnou vodou. Zařízení uvedli do chodu pracovníci společnosti Moravská vodárenská při dni otevřených dveří. Firma ho uspořádala při příležitosti blížících oslav Světového dne vody.

3 min. čtení

Lidé si mohli ve vodárně, která je technickou památkou, prohlédnout zachovanou část jejího původního vybavení a získat informace o její historii. "Stavba vodárny začala 20. května 1889, dokončena byla tentýž rok 23. listopadu. Do trvalého provozu vodárna byla předána v prosinci 1889," řekl ČTK vedoucí olomoucké úpravny vody společnosti Moravská vodárenská Martin Zelený.

Parní stroj, který vyrobil pražský závod Rustonka, fungoval nepřetržitě až do května roku 1960. Na jeho chod dohlíželi dva hlavní strojníci. "Ve vodárně dále pracovalo několik dalších lidí, kteří měli na starosti údržbu zařízení a přikládání do kotlů. Ty už ale ve vodárně nejsou. Po odstavení provozu byly demontovány a sešrotovány," uvedl Zelený.

Místo páry nyní kola stroje pohání při exkurzích stlačený vzduch. "Zmizela bohužel i dominanta vodárny, 32 metrů vysoký komín. Sešrotován měl být i parní stroj, nedošlo k tomu jen shodou šťastných náhod," řekl vedoucí olomoucké úpravny vody.

Valné shromáždění OSN vyhlásilo 22. březen Světovým dnem vody před téměř 20 lety. V rezoluci vyzvalo členské státy OSN, národní a mezinárodní organizace, zájmové skupiny i soukromý sektor, aby využily tuto příležitost k účasti na akcích směřujících k uvědomění si stále rostoucího významu vody, jejího udržitelného užívání a ochrany.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme