V okolí Ivančic opraví vodovody za 337 milionů korun

V Oslavanech na Brněnsku v pátek zahájili projekt za 337 milionů korun, který zvýši kapacitu vodních zdrojů a zlepší kvalitu pitné vody v Ivančicích, Rosicích a přilehlých obcích. Stavba má trvat do ledna 2015 a uskuteční se za provozu, dodávky pitné vody spotřebitelům v dotčené oblasti proto neomezí, řekl při zahájení místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice Tomáš Hájek.

3 min. čtení

"Kapacity současných zdrojů v této oblasti jsou už nedostačující a je potřeba je navýšit a zároveň doplnit novými zdroji. Díky rekonstrukci povrchu akumulačních nádrží a výměně trubek dojde i ke zlepšení kvality pitné vody," řekl Hájek.

Při stavbě dělníci zrekonstruují stávající výtlačné a přívodní řady a objekty skupinového vodovodu Ivančice – Rosice. Přivaděče a řady jsou z poloviny minulého století, tedy na hranici životnosti. Potrubí se navíc časem zanáší, čímž se snížila i jeho kapacita. "Proto přistoupíme k renovaci a tam, kde to nebude možné, nahradíme potrubí zcela novým litinovým nebo polyetylenovým," řekl generální ředitel dodavatelské firmy OHL ŽS Michal Štefl.

Součástí je i rekonstrukce úpravny vody v Ivančicích, a to jak stavební, tak technologická. Kapacita se poté zvýší dvaapůlkrát. Bude se v ní filtrovat a budou se tam mísit vody z nových i regenerovaných vrtů a z řeky Jihlavy. Nová technologická linka upraví vodu na pitnou, která se bude rozvádět do vodojemů. Opraví se či vybuduje nově 22 kilometrů potrubí, rekonstruují tři čerpací stanice, stavební a technologické úpravy čekají čtyři vodojemy.

Na stavbu přispěje 238 miliony Kč Evropská unie prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, Státní fond životního prostředí poskytl 14 milionů a zvýhodněnou půjčku 28 milionů, zbývající zdroje hradí investor.

 

Zdroj: Wikipedia, Miloš Dvořák, KIC Rosice, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme