V Němčicích nad Hanou dokončí na podzim čistírnu odpadních vod

Zřejmě ještě letos na podzim bude zahájen zkušební provoz nové čistírny odpadních vod v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku. Její výstavba přijde na zhruba 56,4 milionu korun.

3 min. čtení

Součástí akce je i vybudování nové kanalizace v ulici Masarykova, řekla ČTK starostka města Ivana Dvořáková (ČSSD).

Město na čistírnu odpadních vod získalo dotaci z ministerstva zemědělství, přispěl i Olomoucký kraj a město si vzalo bezúročnou půjčku. Nové zařízení nahradí dosavadní čistírnu, která je ale technicky zastaralá.

"Stávající čistírna odpadních vod kapacitně již nestačila. Dalším problémem bylo, že se nachází na cizích pozemcích. Proto jsme se rozhodli pro výstavbu nové čistírny,"
uvedla Dvořáková.

Stavba byla zahájena v prosinci 2010. Dodavatelská firma také vybuduje přibližně dva kilometry přivaděče odpadních vod k čistírně. Jedná se o vybudování nové kanalizace v ulici Masarykova s napojením na novou ČOV, která vzniká u Lučního potoka.

Radnice z Olomouckého kraje se snaží získávat na vodohospodářské stavby dotace z národních i evropských zdrojů. Například Olomouc si vyjednala na dobudování a rozšíření kanalizační sítě ve městě více než miliardový příspěvek z evropských fondů. EU poskytla příspěvek také na opravy a rozšíření kanalizace v přerovském a šumperském regionu. S budováním vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod samosprávám z regionu pomáhá také hejtmanství. Krajští zastupitelé pro tyto účely zřídili na podzim 2004 fond na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury. Například letos z něj hejtmanství uvolní asi 31 milionů korun.

Foto: Wikipedie, Palickap, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme