V moři poblíž Nového Zélandu našli vědci vzácné mládě chiméry

V blízkosti Nového Zélandu vědci objevili novorozeně chimérovité ryby, která žije v temných hlubinách oceánu. Chiméry, které patří stejně jako například žraloci mezi paryby, bývají spatřeny jen vzácně a ještě vzácnější je setkání s jejich mláďaty, uvedla agentura Reuters.

3 min. čtení

Novozélandským vědcům se podařilo na mladou chimérovitou rybu narazit v hloubce 1,2 kilometru pod hladinou moře poblíž novozélandského Jižního ostrova. Podle členky vědeckého týmu Britt Finucciové byla chiméra objevena čirou náhodou, když se dostala do vlečné sítě při odebírání vzorků podmořských živočichů.

Vědci z novozélandského Národního ústavu pro výzkum atmosféry a vody jsou přesvědčeni, že nalezená chiméra se narodila teprve nedávno, protože měla na břiše ještě spoustu vaječného žloutku. Chiméry se vyvíjejí ve vaječných pouzdrech, která samice kladou na mořské dno, a živí se žloutkem, dokud se nevylíhnou.

"Hlubokomořské druhy je obecně těžké najít, zvlášť pak chiméry," řekla Finucciová, podle níž nález přispěje k pochopení počátečních fází života druhu. "Mláďata mohou žít ve velmi odlišném životním prostředí, mohou mít odlišný jídelníček a mohou se od dospělých jedinců značně lišit i vzhledem." prohlásila Finucciová.

Prvním krokem bude zjistit, k jakému druhu tato chimérovitá ryba patří, podotkla vědkyně. "Odebereme malý vzorek tkáně a potom budeme provádět měření těla, což nám rovněž pomůže zjistit, o jaký druh se jedná," dodala.

Ryby z čeledi chimérovitých se společně se žraloky a rejnoky řadí mezi paryby. Charakteristická je pro ně chrupavčitá kostra. Mohou žít v hloubce až 1800 metrů, která je pro vědce převážně nedostupná.

Foto: Wikipedia, Tara Anderson/NMFS/SWFSC, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme