V moravskoslezských přehradách je po zimě vody dost

Všechny významné vodní nádrže ve správě státního podniku Povodí Odry jsou po zimě naplněny. Některé obce, zejména v podhůří Rychlebských hor a na Hlučínsku, které nejsou napojeny na centrální systém zásobování, by ale kvůli silně podprůměrnému množství sněhu v uplynulé zimě mohly mít letos s pitnou vodou problémy. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.

3 min. čtení

Jarní průtoky ve vodních tocích podle ní odpovídají zimní srážkám. "Mají hodnotu 45 až 140 procent dlouhodobého měsíčního průtokového průměru," uvedla Vlčková.

Srážkový úhrn v Povodí Odry za hydrologický rok 2020 se pohybuje od nízkých 115 milimetrů na Hlučínsku a 190 milimetrů v Rychlebských horách až po vysoké úhrny od 375 do 400 milimetrů v Jeseníkách a Beskydech. Hydrologický rok se počítá od 1. listopadu do 31. října.

Situace na vodních dílech je podle Vlčkové výborná. "Dodávka vody je pro cca jeden milion obyvatel našeho regionu, do vodních toků pod přehradami i pro průmysl na letní období zajištěna. Situace je pečlivě průběžně monitorována a vyhodnocována s cílem maximálního využití vody ze srážek," uvedl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.

"V současném stavu nouze a karanténě České republiky se snažíme izolací přehrad a vytvořením samostatných pracovních skupin ochránit klíčové zaměstnance našeho podniku, aby i v případě výskytu povodňových stavů či sucha byl provoz našich přehrad a jezů zajištěn,"
dodal Tureček.

Foto: Wikiepdia, Daniel Baránek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme