V Moravskoslezském kraji od ledna opět zdraží voda nebo teplo

Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.

7 min. čtení

Severomoravské vodovody a kanalizace, které dodávají vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, zdraží od Nového roku vodu o 1,66 Kč na 77,88 Kč za metr krychlový. V Ostravě, kde dodávají vodu Ostravské vodárny a kanalizace, cena vody vzroste o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový, což podle vodohospodářů znamená pro běžného spotřebitele navíc asi čtyři koruny měsíčně. Důvodem zdražování je například nárůst cen surové vody.

Cena za teplo se zvýší například na Ostravsku a Karvinsku. Mluvčí společnosti Veolia Energie ČR Antonín Balnar uvedl, že nárůst cen bude představovat maximálně 1,2 procenta. Letos činí průměrná cena tepla v Ostravě přibližně 470,25 Kč bez DPH za gigajoule. "Případný nárůst je dán především výraznými investicemi do ekologizace provozů. Protože je nárůst nepatrný, o platbách za teplo bude mnohem více rozhodovat, jaká zima nás čeká," uvedl Balnar.

Mluvčí společnosti RPG Byty, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, Petr Handl uvedl, že se nájmy zvýší jen u bytů, ve kterých dříve platilo regulované nájemné a kde nájemné ještě při postupném zvyšování nedosáhlo ceny, jaká je v daném místě obvyklá. "Pro rok 2016 se úprava dotkne zhruba jen třetiny našich domácností, přičemž v průměru navýšení nájemného nepřesáhne 230 Kč měsíčně," uvedl Handl. RPG Byty v Moravskoslezském kraji vlastní a spravují zhruba 43.000 bytů.

V městských bytech se nájmy většinou zvyšovat nebudou. Platí to v Havířově, Karviné či Opavě. "Průměrná cena u nájemníků, kteří se do bytu nastěhovali před rokem 2012, je 50 Kč za metr čtvereční. V roce 2012 došlo ke změně pravidel a byty se soutěží, to znamená, že se posuzuje výše nabízeného nájemného. U těchto bytů je průměr 78 Kč za metr čtvereční," uvedl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.

Jako každoročně se mění ceny některých jízdenek v městské dopravě v Ostravě. Zdraží některé jednorázové papírové jízdenky: desetiminutová o dvě koruny na 16 Kč (zlevněná o korunu na osm) a hodinová také o dvě koruny na 28 Kč (zlevněná o korunu na 14 Kč). "Cena třicetiminutové papírové jízdenky ani ceny jízdenek z elektronické peněženky se nemění," uvedl jednatel společnosti Kordinátor ODIS Jan Dvořák. Zdraží také sedmdesátiminutová SMS jízdenka, z 27 na 30 Kč, zlevněná ze 13 na 15 Kč.

Nově budou v Ostravě jezdit zdarma důchodci už od 65 let, dosud to platilo až od 70 let. Senioři si jen musejí za 130 Kč pořídit čipovou kartu ODISka, na kterou si budou jednou ročně nahrávat bezplatný kupon. Pouze na tuto kartu se už budou od 1. března prodávat všechny předplatní jízdenky.

"U ČSAD Karviná, Havířov a Frýdek-Místek se cena jízdného nemění," řekl ředitel divize osobní dopravy Jakub Vyvijal.

Poplatky za svoz odpadu zůstávají většinou stejné
. V Karviné činí tento poplatek 500 Kč, v Novém Jičíně 552 Kč. Změna bude ve Frýdku-Místku, ale pro obyvatele k lepšímu. "Výše poplatku již několik let zůstává na částce 492 koruny na osobu a rok. Nově jsou od něj osvobozeny děti do tří let. Lidé starší 70 let zaplatí ročně 252 koruny," uvedla mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Matějíková.

Foto: „20050111 Nova hut Ostrava“ od Petr Štefek – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme